Věřili byste, že se Sean Connery dříve živil jako natěrač rakví nebo rozvážením mléka?

Sir Thomas Sean Connery letos v srpnu oslaví již své devadesáté narozeniny. Za dobu své kariéry, kterou započal v roce 1954 a ukončil ji v roce 2006, ztvárnil desítky nezapomenutelných rolí. Blýskl se mimo jiné i jako slavný agent 007 James Bond. Jaké jeho další role byly natolik zásadní, že na ně nikdy nezapomeneme?

Největší žijící Skot

Od roku 2000 byl Sean Connery povýšen a může tak používat titul sir. Často je také přezdíván jako Největší žijící Skot. Za svůj život toho stihl skutečně hodně, má několik prestižních ocenění a filmy s ním milujeme všichni. Nejvíce ho proslavila role Jamese Bonda, v jeho kůži se objevil celkem sedmkrát a všechny filmy byly komerčně velmi úspěšné.

Cesta za Oscarem

Na kontě má Sean Connery hned několik prestižních ocenění. Jako první získal cenu BAFTA za hlavní roli ve filmu Jméno růže. O rok později si už přišel nejen pro Zlatý glóbus, ale také pro Oscara za vedlejší roli ve filmu Neúplatní. Cenu BAFTA a Zlatý glóbus pak herec získal také za své celoživotní dílo.

Role, na které se nezapomíná

Nejen James Bond herce proslavil a vyzdvihl mezi elitu. Do každé ze svých rolí uměl vždycky dát kousek sebe a jeho charisma se stalo pověstným. Za svůj život stihl ztvárnit několik desítek rolí, za všechny připomeňme například filmy Šaman, Marnie, Liga výjimečných, Indiana Jones a poslední křížová výprava, Hon na ponorku, Vražda v Orient Expresu, Skála nebo První rytíř.

Sean Connery jako James Bond (autor: Flickr/Johan Oomen, CC BY-SA 2.0)

Začátky neměl jednoduché

Ve svých začátcích to ale herec neměl vůbec snadné. Začínal úplně od nuly a měl pouze základní vzdělání. Prosadit se mu trvalo skutečně dlouho. Uznávaným se stal v podstatě až skoro v šedesáti letech. Před tím, než se z něj stal herec, se živil různě, zaměstnání hodně střídal. Vyzkoušel si například i natěrače rakví, rozvážel mléko nebo dělal plavčíka. Fyzická práce mu ale nikdy nevadila. Málokdo také ví, že jeho velkým koníčkem byla v mládí kulturistika.

Čtenáři také čtou: Oceňovaný a skvělý herec Russell Crowe. Které filmy patří k jeho nejlepším?

A právě díky kulturistice se nakonec Sean Connery dostal do světa umění a k herectví.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu