Čelisti: Bohužel ne všechny snímky o žralocích dosahují jejich kvality

Přiznejme si, že většina z nás se alespoň trochu bojí plavání v moři. Dost velkou roli v tom mohou hrát rozmanité filmy o útocích žraloků, které jsme za svůj život viděli. Můžeme si stokrát říkat, že tam, kam vyrážíme na dovolenou, v naprosté většině případů žraloci nežijí, nebo že útočí jen za určitých podmínek. Hororové snímky už vykonaly své. Ke klasickým snímkům, které strach ze žraloků u mnoha z nás způsobily, patří legendární série Čelisti.

Čelisti

Snímek Stevena Spielberga z roku 1975 je nejen jedním z nejlepších filmů o žralocích, jaký byl kdy natočen, ale také jedním z nejlepších hororů vůbec. Bez ohledu na to, že technologie „falešných žraloků“ za posledních téměř padesát let neskutečně pokročila, Čelisti jsou stále dostatečně děsivé, abyste se na ně nechtěli dívat během dovolené na pláži. Není se proto čemu divit, že po jejich uvedení do kin po celém světě došlo k masivnímu nárůstu počtu spatřených žraloků v blízkosti pláží. V naprosté většině případů se ale jednalo o delfíny.

Vzhledem k tomu, že počítačová technika nebyla v té době ještě na úrovni, aby mohla žraloky vytvořit, byly používány robotické modely. Steven Spielberg si byl ale dobře vědom toho, že je to na kameře poznatelné, a tak je ve filmu vidíme jen výjimečně. Tento skvělý režisérský tah ale velmi přispěl k celkovému napětí snímku.

Snímků se zabijáckými žraloky existuje mnohem více. Bohužel zdaleka ne všechny jsou tak kvalitní jako Čelisti a mnohé jsou navíc založeny na nejrůznějších fantaziích a nesmyslech, kdy je předem jasné, že žraloci jsou ve filmu jen proto, aby tekla krev. Jaké snímky máme na mysli?

Útok trojhlavého žraloka

Tento film ve vás vyvolá hrůzu nejen z vody, ale také z výletních lodí. Danny Trejo, Karrueche Train a Rob Van Dam se musí pokusit ochránit výletní loď, na které jsou a kterou napadne zmutovaný žralok.

Nebezpečný žralok

Ne ve všech filmech se žraloci vyskytují v oceánu. Ve filmu s názvem Nebezpečný žralok, totiž tento tvor obývá bažinu. Policie ale místním lidem nevěří, a oni se tak s lidožravým monstrem musí vypořádat sami.

Polární žraloci

Dalším místem, kde je pravděpodobnost, že se v reálném životě setkáte se žraloky, velmi malá, jsou póly. Ve filmu je ale možné všechno, i to, že žraloci zaútočí na výzkumnou stanici v Arktidě, protože dokáží prorazit led.

Temný příliv

Halle Berry jako bioložka jménem Kate, která svůj život zasvětila žralokům, vše ale změní útok žraloka, který zabije člena jejího týmu. Kate se na nějakou dobu stáhneme do ústraní, ale pak ji nepříznivá finanční situace a známí přesvědčí, že lidé touží po tom se se žraloky potápět. Zdá se to být skvělý business…

Jurassic shark

Jak už název prozrazuje, tvůrci se zřejmě snažili využít popularity pravěku, kterou ve filmovém světě spustil Jurský park. Žralok ale není dinosaurus, a tak výsledek rozhodně neodpovídá tomu, co řada diváků očekává.

Zdroj: moviefone.com, imdb.com, vulture.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu