Vinnetou – Rudý gentleman: Nevydařený souboj s medvědem i děj, který v knize nenajdete

Dětství mnoha z nás bylo ovlivněno četbou dobrodružných románů, které se odehrávaly v nejrůznějším exotickém prostředí. Kromě verneovek byly velmi oblíbené i mayovky. Kdo z nás netoužil po tom být Vinnetouem, Old Shatterhandem, Nšo-či či Ribannou. K popularitě románů o náčelníkovi Apačů a jeho bílém bratrovi velmi přispěla i série filmů z poloviny šedesátých let s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích.

V hlavní roli Ribanna

Jako první snímek byl natočen film Poklad na Stříbrném jezeře. Na základě jeho úspěchu se pak začaly točit další filmy. V roce 1964 tak spatřil světlo světa snímek Vinnetou – Rudý gentleman. Hned na úvod je třeba dodat, že se svou knižní předlohou má děj filmu společného jen málo, převzaty byly jen určité motivy, se kterými ale tvůrci filmu nakládali poměrně volně. Většina zápletky filmu je spojena s Ribannou, kterou ztvárnila Karin Dorová.

V románu je to jen krátká retrospektivní epizoda, odehrávající se v době předtím, než Old Shatterhand odcestoval na západ a stal se Vinnetouovým pokrevním bratrem. Vinnetou se zamiloval do Ribanny, dcery náčelníka nepřátelského kmene, ale ta se rozhodla vzít si místo něj bílého muže, kterým nebyl nikdo jiný než Vinnetouův přítel Old Firehand. Old Firehand se ve filmu neobjevuje, ale příběhový prvek, kdy Vinnetou ztratí Ribannu kvůli bílému konkurentovi, je přeci jen respektován.

V prvních záběrech filmu Vinnetou zachrání Ribannu, když ji napadne medvěd. Získá si důvěru jejího lidu, kmene Assiniboinů, které do války s bělochy zláká zlý těžař ropy Forrester. Vinnetou a Ribanna se do sebe zamilují, ale Vinnetou je nucen se jí vzdát, když mladý důstojník kavalerie nabídne, že se s dívkou ožení, aby zajistil mír s indiány. Vinnetou na štěstí na svůj smutek není sám, po jeho boku je Old Shatterhand.

Scéna s medvědem a výbuch dolu

Pokud vám dnes při sledování souboje Vinnetoua s medvědem přijde jejich zápolení poněkud úsměvné, není se čemu divit. Přestože do tehdejší Jugoslávie přiletěli tři medvědi z německého cirkusu Althoff a jejich cvičitel, který měl po celu dobu cesty údajně na sobě oblek Vinnetoua, aby se s ním zvířata seznámila, skuteční medvědi se nakonec ve filmu téměř neobjevili. Herec Pierre Brice totiž nechtěl riskovat, takže pro natáčení většiny scény musel cvičitel obléci medvědí oblek a zvířata nahradit.

Ostatní akční scény jsou ale na tehdejší dobu velmi povedené, vyniká především působivý výbuch ropného dolu. Na tuto scénu, natáčenou během čtyř po sobě jdoucích nocí pod dohledem pyrotechnika Erwina Langeho, bylo použito 3000 litrů paliva. Film byl opět natáčen v krásných přírodních scenériích tehdejší Jugoslávie, působivé jsou především scény, které se odehrávají ve slavném jeskynním komplexu Postojna, který se dnes nachází ve Slovinsku.

Zdroj: hollywoodreporter.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu