Vyjednavač: Napínavý thriller stojící na souboji intelektů, intuice a dialogů dua Samuel L. Jackson a Kevin Spacey

Tento akční thriller, inspirovaný skutečným případem policie v St. Louis, přináší známou premisu falešně obviněného muže, který je nucen porušit zákon, aby dokázal svou nevinu. Na rozdíl od mnoha jiných snímků s podobnou zápletkou je v něm ale též dostatek zvratů, aby byl i po více než čtvrt století od své premiéry stále poutavým diváckým zážitkem.

Policejní vyjednavač

Scénář, na němž se podíleli James DeMonaco a Kevin Fox, se může pochlubit mimořádně silným úvodem, v němž Samuel L. Jackson v roli Dannyho Romana, špičkového vyjednavače chicagské policie, použije svůj pověstný ostrý jazyk a riskuje život, aby zachránil malou holčičku, na níž míří zbraní její otec, který se tím domáhá návratu své ženy.

Následně se Danny, oslavovaný zpravodajskými médii za hrdinskou záchranu, vrací k „běžným“ policejním povinnostem. Své manželce Karen zároveň slíbí, že bude v budoucnu méně riskovat. Komplikace na sebe samozřejmě nenechají dlouho čekat.

Dannyho kolega je zavražděn, a to jen pár minut předtím, než se s ním měl sejít, aby mu sdělil důležité informace o zpronevěře v jejich oddělení. Danny je přistižen na místě činu, stává se hlavním podezřelým a jeho nadřízený ho požádá, aby se vzdal odznaku i zbraně, což bere jako těžko snesitelné ponížení.

Působivá atmosféra

Jelikož diváci vědí, že na Dannyho byla narafičena vražda, a protože k zajímavé zápletce dojde hned v první části filmu, museli tvůrci snímku vymyslet pestré schéma, které by upoutalo pozornost na další dvě hodiny. A až na pár výjimek v podobě několika neobratných odboček se jim to povedlo.

Danny čelí obvinění z vraždy a zpronevěry a celý jeho dosavadní „svět“ je zničen. Uchýlí se proto k zoufalému činu, vyleze do 20. patra chicagské centrály odboru vnitřních záležitostí a vezme několik osob jako své rukojmí.

Prožívá tak výměnu rolí, stal se tím, kdo rukojmí drží. Zároveň si uvědomuje, že potřebuje schopného člověka na druhé straně, který by vyslechl jeho prosby, a tak požádá, aby mu byl „přidělen“ Chris Sabian, uznávaný vyjednavač z jiného okrsku. Na vstup Kevina Spaceyho si sice musí diváci čtyřicet minut počkat, ale jeho přítomnost film pozvedne a nabije novou energií.

Film je překvapivě ironický, Chris totiž při prvním setkání na plátně selhává, když jako domácí vyjednavač není schopen dosáhnout příměří mezi svou ženou a dcerou. Snímek ale následně rychle přechází ke své hlavní myšlence, která spočívá v tom, že jeden zkušený vyjednavač stojí proti druhému.

To znamená, že muži si vzájemně rozumí, funguje mezi nimi jakási chemie, a někdy se dokonce zdá, že spolu komunikují v šifrách nebo pohledy očí. Je jasné, že je jen otázkou času, kdy spojí své síly. Skutečné napětí tak spočívá v odhalení mnohovrstevnatého spiknutí, chamtivosti a korupce.

Brilantní herecká exhibice

Film Vyjednavač chytře využívá nejen ústředních protikladných rolí, ale také rozdílných hereckých stylů Jacksona a Spaceyho. Oba herci se dokážou vypořádat s příležitostí a v řadě konfrontací vyniknout, aniž by zastínili jeden druhého.

Velká část filmu se skládá z prostých detailních záběrů na jejich vyjednavače, jak spolu mluví, ale nejsou to jen dialogy, protože herci z nich dělají něco víc – vkládají do nich přesvědčivost a naléhavost.

Samuel L. Jackson, který ztělesňuje neprávem obviněného člověka, jehož život se vymkne kontrole, vnáší do své role nejen potřebný vztek a intenzitu, ale také hluboký smysl pro lidskost.

Spacey na druhou stranu nemá konkurenci v pronášení cynických replik a k pointování svých projevů používá též svůj charakteristický hlas.

Zdroj: imdb.com, metacritic.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu