Na odstřel: Inteligentní politický thriller o akční honbě za pravdou a paradoxech současné žurnalistiky

Thriller, který vychází ze stejnojmenného britského seriálu, svým způsobem navazuje na tradici jiných slavných filmů, jejichž tématem je politická konspirace a novinářské hodnoty, jako jsou Všichni prezidentovi muži, Eso v rukávu nebo Jeho dívka Pátek. Na přitažlivosti tomuto stylovému kousku hollywoodské filmařiny přidávají i hvězdné výkony Russella Crowa, Bena Afflecka a Rachel McAdams.

Óda na poctivou novinařinu

Na začátku filmu se diváci seznamují s investigativním novinářem deníku Washington Globe, kterého hraje Russell Crowe. Cal McAffrey je novinář ze staré školy, který má rád „inkoust na rukou“ a který má své policejní kontakty, jež mu zaručují tajné informace o jedné vraždě, kterou se zabývá.

Krátce nato zemře osobní asistentka jednoho politika, na první pohled se ale zdá, že šlo „jen“ o nehodu v metru. Mladá žena pracovala pro vycházející politickou hvězdu Stephena Collinse, kterého hraje Ben Affleck. Brzy se ukáže, že s ním měla též milostný poměr. A aby příběh dostal ještě větší zajímavost, diváci zjišťují, že Collins a McAffrey byli přáteli, když společně studovali na vysoké škole.

„Svět internetové žurnalistiky“ je ve filmu zastoupen Delly Fryeovou, politickou bloggerkou, která pracuje naprosto odlišně než McAffrey. Vlastně jen zveřejňuje, co najde na webu, aniž by si ověřila jakákoli fakta. Ostříleného novináře to rozzuří, a tak si ji „vezme pod křídla“, aby jí ukázal, jak najít pravdu. Zároveň se samozřejmě snaží očistit jméno svého starého přítele.

Poctivá filmařina a dobré herecké výkony

Kotvou filmu je bezpochyby Russell Crowe, oscarový herec podává opravdu skvělý výkon. Svou postavu ztvárňuje postavu naprosto jedinečným způsobem, skoro jako by představoval bulvární verzi sebe sama. Ben Affleck je ve své roli amerického politického hrdiny s „kostlivci ve skříni“ také výborný, i když scénář mu bohužel nedal příliš mnoho prostoru.

Velmi dobrý výkon podává i Rachel McAdams jako bloggerka, kterou se Crowe snaží přeměnit na „staromódní poctivou novinářku“. Ačkoli zápletka filmu občas visí na náhodě a vykonstruovanosti, stále je o třídu výš než obvyklá hollywoodská produkce začátku 21. století. Navzdory svým kvalitám film bohužel nedosáhl velkého kasovního úspěchu.

Zdroj: imdb.com, variety.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu