Příchozí: Přemýšlivé sci-fi, které vypovídá o povaze lidí víc než desítky psychologických filmů

Snímek Příchozí z roku 2016 je jedním z nejpodnětnějších a nejpromyšlenějších sci-fi filmů poslední doby. Filmová adaptace povídky Teda Chianga se odehrává ve světě, kam přiletěli tajemní mimozemšťané. Hlavní roli ztvárnila Amy Adamsová, která má jako odbornice na lingvistiku za úkol přeložit jejich jazyk.

Obtížný zrod filmu

Povídka Teda Chianga s názvem Příběh tvého života, která posloužila jako předloha pro scénář filmu, vznikla již v roce 1998. I když ihned vzbudila velký ohlas, dlouho byla považována za „nezfilmovatelnou“.

Trvalo několik let, než se jí chopila produkční společnost, a dalších několik let trvalo, než byla upravena do podoby scénáře tak, aby studio schválilo financování filmu.

Konec byl změněn, aby se zabránilo podobnosti s jiným filmem

V původním závěru filmu darovali mimozemšťané futuristické technologie všem zemím. Amerika tak například dostala vesmírnou loď rychlejší než světlo, Čína obdržela high-tech přístroj na podporu života. Mimozemšťané také lidstvu dali plány mezihvězdné lodi.

Když byl ale v roce 2014 do kin uveden snímek Interstellar, producenti se rozhodli, že takto pojatý konec je příliš podobný tomu od Christophera Nolana, a změnili ho.

Pro film byl vytvořen celý jazyk

Režisér Denis Villeneuve a scenárista Eric Heisserer vytvořili pro účely snímku celý nový jazyk. Spolu se svým tvůrčím týmem sestavili „bibli logogramů“, která obsahuje více než sto různých jazykových obrazů. Z této více než stovky se jich v hotovém filmu objevuje celkem sedmdesát jedna.

Aby se Amy Adamsová připravila na svou roli co nejlépe, konzultovala ji se skutečnou profesorkou lingvistiky Jessicou Coonovou, která vyučuje na McGillově univerzitě.

Skrytá pocta kultovním sci-fi filmům

Ve filmu Příchozí je ukryta láskyplná úcta k filmu Kontakt, dalšímu snímku o kontaktu lidí s mimozemšťany. Pocta spočívá v použití Hokkaida jako místa setkání s mimozemšťany, protože právě zde byla ve filmu Kontakt postavena tajná druhá loď.

Skutečnost, že Montana je místem, kde se nachází mimozemské plavidlo, může být také narážkou na film Star Trek VIII: První kontakt, ve kterém je prvním místem kontaktu mezi lidmi a mimozemšťany právě Montana.

Film Příchozí se natáčel pouhých padesát šest dní, přičemž Montanu nahradily kanadské lokace. Najít lokaci pro mimozemské plavidlo bylo obzvlášť obtížné, protože štáb měl pocit, že hornatá oblast by „zmenšila“ velikost lodi, ale příliš pustá lokalita by zase působila jako přílišné klišé.

Mnoho alternativ pro název filmu

Režisér Denis Villeneuve původně plánoval natočit snímek pod názvem povídky, kterou se inspiroval, tedy Příběh tvého života. Testovací publikum ale na tento název nereagovalo dobře a i Villeneuve dospěl k názoru, že zní spíše jako romantická komedie než sci-fi thriller.

Rozhodl se tak film nazvat zcela jinak a po brainstormingu stovek možných názvů se nakonec s týmem, který na snímku pracoval, shodli na Arrival, což byl paradoxně první název, který navrhli.

Zdroj: imdb.com, movieguys.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu