Velká země: Geniální western, který neprávem stojí ve stínu Sedmi statečných

Snímek Velká země dělá čest svému jménu i po více než šedesáti pěti letech od svého vzniku. Vyžívá se v rozlehlé krajině a scenériích, aby minimalizoval malicherné boje mezi Terrillovými a Hannasseyovými a zanechal v divákovi pocit, že jejich spory o půdu a osobní hádky jsou proti velikosti a síle přírody bezvýznamné. Za kamerou stál americký kameraman českého původu Franz Planer neboli František Plánička.

Tak trochu jiný western

Příběh natočený podle románu Donalda Hamiltona je poněkud netypickým westernem. Snímek Williama Wylera z roku 1958 se totiž nedrží typických „nepsaných pravidel“ westernu. Vymyká se jeho tradičnímu žánrovému rámci a přistupuje k němu z pohledu outsidera, čímž od prvních okamžiků signalizuje, že je něčím jiným.

Přestože film otevírá sépiově tónovaný obraz dostavníku jedoucího otevřenou krajinou, za doprovodu ikonické hudby Jeroma Morosse, jedné z nejlepších, jaká kdy byla pro western napsána, tento jinak klasický obraz evokující westernové filmy vede k netradičnímu představení hlavního hrdiny.

Dostavník doveze Jamese McKaye na místo určení, do malého městečka uprostřed kopců, a on vystoupí v klobouku a čistém obleku. Nemá u sebe žádnou zbraň.

Jamesova zádumčivá a nekonfliktní osobnost se může zdát na Divokém západě, a vlastně i v žánru westernu, nepatřičná, ale jeho přítomnost na plátně nutí diváka, aby se spolu s ním zastavil a zamyslel se nad příběhem, který se odehrává. Velká země je film, jehož hlavní hrdina sleduje vývoj westernu kritickým pohledem.

Báchorka o velké zemi a novém muži

Příběh sleduje Jamese McKaye, který přijíždí z východního pobřeží s plánem oženit se s Patricií Terrillovou. Její rodina žije na rozlehlém ranči, který vlastní její otec Henry. Terrillovi mají dlouholetý spor s Hannasseyovými, drsnou bandou žijící pod vedením patriarchy Rufuse.

Obě rodiny jsou závislé na Big Muddy, klikaté řece, která nabízí jedinou vodu na míle daleko, aby uživily svůj dobytek. Řeka protéká pozemkem, který vlastní místní učitelka Julie Maragonová. Julie ctí přání svého dědečka a umožňuje Terrillovým i Hannasseyovým přístup k řece, až na to, že oba rody pojí vzájemná nenávist sahající tak daleko, že si už nikdo nepamatuje, co jejich konflikt vlastně odstartovalo.

Jamesův záměr oženit se s Patricií se rychle zpochybní, když se dostane do konfliktu s Henrym a také s nejvyšším předákem Terrillových Stevem Leechem, který se nesnaží skrývat svou lásku k Patricii a nenávist k Jamesovu kultivovanému chování. James totiž jako gentleman neodpovídá místním měřítkům, kdy muži používají násilí, aby dokázali svou odvahu i hranice svého majetku.

Co jméno, to hvězda

Jednou z velkých předností snímku Velká země je bezpochyby jeho herecké obsazení. Gregory Peck je v roli mírumilovného, ale zároveň statečného Jamese McKaye vynikající, Burl Ives je jako drsný, ale spravedlivý Rufus Hannassey špičkový a Charles Bickford je v roli nelítostného rančera Henryho Terilla rovněž skvělý.

I Chuck Connors, bývalý profesionální hráč baseballu, je velmi přesvědčivý jako Ivesův neotesaný syn, který se pokusí znásilnit Julie Marangovou, kterou výborně zahrála Jean Simmonsová.

Snímek Velká země měl premiéru na podzim roku 1958 a setkal se se smíšenými reakcemi dobových kritiků. Diváků se ale film líbil a získal též nominaci na Oscara za Morossovu strhující hudbu a Ives si nakonec odnesl zaslouženou sošku za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

S využitím širokoúhlého záběru a panoramatických snímků Franze F. Planera, které měly zdůraznit velkolepost naznačenou v názvu, se Wyler snažil natočit velkolepý a divácky atraktivní film, který by vše, co se tehdy vysílalo na televizních obrazovkách, zredukoval na druhořadý materiál. Čas ukázal, že se mu to podařilo více než dobře.

Zdroj: ireviewwesterns.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu