Vánoční skřítek: Typická americká rodinná komedie plná legrácek a vánoční atmosféry

Tento film s Willem Ferrellem v hlavní roli byl poprvé uveden do kin 7. listopadu 2003 a od té doby se stal sváteční klasikou. Kultovní hlášky a veselé kousky Ferrellovy postavy Buddyho, člověka vychovávaného Santovými skřítky, který se vydává hledat svého biologického otce do skutečného světa, baví diváky po celém světě již dvacet let.

Hlavní roli měl původně hrát Jim Carrey

Ačkoli je těžké si v roli Buddyho představit někoho jiného, Will Ferrell nebyl první volbou pro titulní postavu. Když se v roce 1993 poprvé objevil scénář k filmu, byl do hlavní role vybrán Jim Carrey.

V době, kdy se film začal skutečně natáčet, se ale Carrey role vzdal. Příležitost tak dostala tehdejší hvězda pořadu Saturday Night Live Will Ferrell. Zajímavé je, že Jim Carrey si nakonec zahrál jinou ikonickou vánoční postavu – Grinche.

Inspirace Rudolfem s červeným nosem

Mnoho aspektů filmu, například Buddyho oblečení, bylo inspirováno jinými klasickými svátečními filmy. V jednom ze svých rozhovorů režisér Jon Favreau vysvětlil, že když poprvé dostal scénář, byla to mnohem temnější verze filmu.

Rozhodl se proto scénář přepracovat a inspiroval se vánočními filmy svého dětství, například animovaným snímkem Rudolf s červeným nosem z roku 1964.

Překvapivě málo počítačových efektů

Tvůrci filmu dali před použitím CGI přednost klasickým kulisám a trikům využívajícím tak zvanou nucenou perspektivu. Pro vytvoření iluze související se skřítky se například pracovalo s dvoutřetinovým měřítkem, což Ferrellovi umožnilo působit větší než jeho „elfí protějšky“.

Štáb rovněž různě upravoval výšku kamer a objektů, aby optický klam přiživil. Pro scény na severním pólu byly postaveny dvě kulisy, větší pro skřítky a menší pro Buddyho a Santu, aby vypadali velcí. Podle režiséra filmu byl jediným skutečným počítačovým efektem filmový sníh.

Mnoho scén se natáčelo v Kanadě

Snímek se z velké části odehrává v New Yorku, ale přestože se natáčelo i na významných místech ve městě, například záběry z Manhattanu, stejně jako Rockefellerovo centrum či Central Park jsou skutečné lokace, překvapivě mnoho záběrů a scén v interiérech se ve skutečnosti natáčelo i v Kanadě.

Stará psychiatrická léčebna ve Vancouveru poskytla kulisy pro Walterův byt a některé scény z oddělení hraček Gimbels. Mimochodem všechny scény, ve kterých Will Ferrell běhá po městě, byly natočeny poslední den natáčení. Lidé, kteří vidíte na ulici, nejsou komparzisté, ale skuteční chodci, kteří se tam v tu dobu nacházeli.

Peter Billingsley i Jon Favreau si zahráli malou roli

Herec Peter Billingsley si zahrál kultovní roli v dalším klasickém vánočním filmu – Vánoční příběh. Bez nároku na honorář se objevil také v tomto snímku jako skřítek Ming.

V epizodní roli Buddyho lékaře se objevil i režisér filmu Jon Favreau. Režisér rovněž propůjčil hlas některým postavám ve stopáži, namluvil i hlas vzteklého mývala.

Zdroj: imdb.com, warnerbros.com, thefactsite.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu