Nedotknutelní: Výjimečný film o neobvyklém přátelství, který vás rozesměje a dojme zároveň

Srdceryvný francouzský snímek, který vypráví neuvěřitelný příběh o nepravděpodobném přátelství mezi bohatým kvadruplegikem a jeho pečovatelem z předměstí Paříže. Film, který v roce 2011 natočili Olivier Nakache a Éric Toledano, zaujal diváky po celém světě svým dojemným vyprávěním, hvězdnými hereckými výkony a povzbudivým poselstvím. Čím vším si snímek získal diváckou přízeň?

Inspirace skutečným příběhem

Film je založen na událostech ze života francouzského aristokrata Philippa Pozzo di Borgo a alžírského imigranta Abdela Selloua. V roce 1993 Philippe po nehodě ochrnul. O tři roky později mu zemřela manželka na rakovinu a milionář upadl do těžké deprese.

Philippe nebyl schopen se o sebe postarat, potřeboval asistenta. Ze všech kandidátů si vybral Abdela, který se dostavil na pohovor, aby nepřišel o francouzské vízum. Dvaačtyřicetiletý milionář a jednadvacetiletý kluk z ulice se rychle spřátelili. A na příběhu jejich přátelství je založen jeden z nejpopulárnějších francouzských filmů všech dob.

Aby byla zajištěna autenticita ztvárnění postavy Drisse, tvůrci filmu úzce spolupracovali se skutečným Abdelem Sellouem, který se podělil o své postřehy a zkušenosti z doby, kdy se staral o Philippa. Tato spolupráce dodala filmu další hloubku a realističnost.

Před natáčením filmu se Olivier Nakache a Éric Toledano vydali též do Maroka za Philippem Pozzo di Borgem. Milionář jim prozradil spoustu detailů ze svého života a poradil jim i s některými scénami z budoucího filmu. Navíc prý trval na tom, že film by měl být spíše komedií než dramatem.

Dynamické herecké duo

François Cluzet a Omar Sy podali ve svých rolích Philippa a Drisse strhující výkony. Cluzetovo ztvárnění muže upoutaného na invalidní vozík bylo hluboce dojemné, zatímco Syovo ztvárnění charismatického pečovatele vneslo do filmu humor a vřelost.

Omar Sy se stejně jako jeho postava nenarodil do bohaté rodiny. Jeho rodiče se přestěhovali ze západní Afriky a začali žít nedaleko Paříže. Kromě Omara bylo v rodině dalších sedm dětí. Ztvárnit ochrnutého podnikatele bylo poměrně obtížné. Cluzet ale odvedl skvělou práci.

Citlivost i humor

Film Nedotknutelní se velmi obratně zabývá tématem socioekonomických rozdílů a stereotypů. Zkoumá, jak dva jedinci z odlišného prostředí najdou společnou řeč a překonají společenská očekávání, aby vytvořili hluboký vztah.

Kromě toho film zvýšil povědomí o právech osob se zdravotním postižením a změnil jejich společenské vnímání. Pozitivní vyobrazení Philippa a jeho schopnosti vést plnohodnotný život navzdory svému zdravotnímu stavu mělo na vnímání diváků hluboký dopad.

Snímek si rovněž zachovává křehkou rovnováhu mezi komedií a dramatem. K řešení problémů, kterým Philippe a Driss čelí, skvělým způsobem využívá humor. Pečlivě propracované komediální momenty přinášejí odlehčení a zároveň zdůrazňují celkové poselství filmu.

Skvělá hudba i ocenění kritiků

Soundtrack k filmu, který složil Ludovico Einaudi, dokonale doplňuje emocionální cestu postav. Okouzlující melodie a sugestivní skladby dodávají vyprávění další vrstvu hloubky a rezonance.

Film sklidil uznání kritiky a získal řadu ocenění, včetně ceny César za nejlepší mužský herecký výkon a Českého lva za nejlepší zahraniční film. Tato uznání ještě více upevnila pozici snímku jako pozoruhodného filmového počinu.

Trvalé poselství filmu

Film Nedotknutelní v jádru oslavuje proměňující sílu přátelství. Připomíná nám, jak hluboký dopad mohou mít opravdové vztahy na náš život, a inspiruje nás k empatii, soucitu a porozumění.

Snímek právem zasáhl srdce milionů lidí po celém světě a zanechal nesmazatelnou stopu díky svému povznášejícímu příběhu, výjimečným hereckým výkonům i univerzálním tématům.

Mimochodem úspěch filmu vedl ke vzniku několika adaptací a remaků, včetně amerického filmu The Upside s Kevinem Hartem a Bryanem Cranstonem v hlavních rolích. Český překlad názvu tohoto filmu zní rovněž Nedotknutelní, snímek se ale dočkal mnohem menšího úspěchu a uznání.

Zdroj: imdb.com, time.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu