TV tip: Dokumentární snímek o Lídě Baarové. Z miláčka národa vyhaslou hvězdou

Dokumentaristka a režisérka Helena Třeštíková společně s Jakubem Hejnou se snažili natočit dokument, který by popisoval, co všechno si Lída Baarová musela prožít, a jak se nakonec vyrovnala s hořkým pádem na dno. Vznikl dokument s názvem Zkáza krásou, který ukázal Lídu Baarovou takovou, jaká byla.

Milovaná a obdivovaná

Měla velmi dobře rozjetou kariéru, a to nejen v Československu, ale i v Německu. Zájem o ni měl dokonce i Hollywood. Ona se však rozhodla zůstat a pokračovat v točení filmů u nás a v Německu. Dokázala se zamilovat do jednoho z největších zločinců druhé světové války. A právě tento vztah s říšským ministrem propagandy Josefem Goebbelsem se jí stal osudným.

Po válce byla považována za kolaborantku, i když se snažila točit své filmy dál v zahraničí, už nikdy nebyla tak slavná a obdivovaná. To ji nakonec zničilo. Byla zvyklá na obdiv a úspěch, ale musela se smířit s tím, že její život už se nikdy nevrátí do starých kolejí. Na sklonku života byla opuštěná, zhrzená a závislá na alkoholu a lécích.

Dokument, který se dostane pod kůži

Heleně Třeštíkové se podařilo s Lídou Baarovou setkat chvíli před tím, než zemřela. Natočila s ní unikátní dokument. Ten měl ukázat na to, jak všechno vnímala sama Baarová a jak se po celý život musela vyrovnávat s tím, že už po ní neštěkl ani pes. Během natáčení pila Becherovku a Fernet, polykala celé hrsti léků a o jediném, o kom se bavit nechtěla, byl právě její osudový muž, Josef Goebbels.

Nevíte, na co koukat? Určitě si vyberete ze seznamu nejlepších dokumentárních snímků z roku 2019.

Lída Baarová zemřela sama ve svém Salcburském bytě ve věku 86 let. Dokument Zkáza krásou, který přibližuje její život, můžete sledovat dnes od 20:00 na ČT 2.

Autor: Vlastimil Vachta
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu