Hříšný tanec: Proč museli při natáčení stříkat stromy a jak vznikla jedna z nejikoničtějších scén?

Hříšný tanec, legendární snímek s Patrickem Swayzem a Jennifer Grey, zůstává i po téměř třiceti pěti letech od své premiéry jedním z nejoblíbenějších a nejikoničtějších filmů 80. let. Kdo by neznal legendární větu: „Baby nebude sedět v koutě.“ nebo píseň The Time of My Life, kterou nazpívali Bill Medley a Jennifer Warnes.

Druhá spolupráce Patricka Swayze a Jennifer Grey

Hříšný tanec překvapivě nebyl prvním filmem, který Patrick Swayze a Jennifer Grey natočili společně. Spolupracovali spolu již v roce 1984 na filmu s názvem Rudý úsvit. Tento snímek vyprávěl o sovětské invazi do USA a o odvážných mladých Američanech, kteří vedou partyzánskou válku, aby se invazním jednotkám ubránili. Mezi herci se objevily mnohé hvězdy 80. let jako Lea Thompsonová, C. Thomas Howell, Charlie Sheen i budoucí hvězdy Hříšného tance Patrick Swayze a Jennifer Grey. Jennifer ale neměla na natáčení s Patrickem příliš dobré vzpomínky, a když přišla nabídka na film Hříšný tanec, musel ji Swayze hodně přesvědčovat, aby s ním znovu spolupracovala.

Scéna „plazení“ byla improvizovaná

Věděli jste, že slavná scéna, ve které se Baby a Johnny k sobě plazí po podlaze, nebyla původně vůbec plánovaná? Tato ikonická scéna však nikdy nebyla v původním scénáři, Grey a Swayze v danou chvíli improvizovali. Moment, který je na filmu, byl ve skutečnosti jen zkouškou před natáčením, kdy si oba herci „hráli“ během rozcvičky. Režisérovi Emilu Ardolinovi se však záběr natolik líbil, že jej zařadil do finálního sestřihu filmu.

Patrick Swayze si všechny kaskadérské kousky dělal sám

Swayze se nespokojil jen s tím, že všechny taneční kreace své postavy tančil sám, ale sám dělal i všechny kaskadérské kousky. V důsledku hercovy snahy o realističnost se nakonec při jedné scéně ošklivě zranil. Při scéně, kdy Johnny a Baby tančí na kládě, Swayze odmítl, aby ho zastoupil kaskadér. Během natáčení Swayze z klády několikrát, a přestože dopadl na gumové podložky, opakované nárazy mu zhoršily staré zranění kolene. Producentka ho následně musela odvézt do nemocnice, kde mu lékař z kolena odsál velké množství tekutiny a krve.

Stromy ve scéně v lese byly nastříkané sprejem, aby vypadaly jako v létě

Ačkoli se film má odehrávat v létě 1963, produkční plán neumožňoval letní natáčení. Natáčení ve skutečnosti začalo v září a probíhalo po celý podzim, až byli producenti nuceni roční období maskovat. Scéna, ve které Baby a Johnny tančí v lese, se ve skutečnosti natáčela v říjnu, kdy už bylo listí hnědé a opadané. Štáb následně musel nastříkat listí stromů zelenou barvou, aby vše vypadalo věrohodně

Jennifer Greyová byla o 10 let starší než Baby

Zatímco Baby Jennifer Greyové byla napsána jako sedmnáctiletá, Greyové bylo v době natáčení Hříšného tance ve skutečnosti 27 let. Takový byl věkový rozdíl, že Greyová dostala při konkurzu pouhých pět minut na to, aby dokázala, že dokáže přesvědčivě zahrát mnohem mladší, než ve skutečnosti je.

Sarah Jessica Parker a Sharon Stone se zúčastnily konkurzu na roli Baby

Ačkoli její sláva trvala jen krátce, z Jennifer Grey udělal Hříšný tanec na krátkou dobu jednu z největších světových hvězd. Málem jí to však nebylo souzeno, o roli totiž projevily zájem i jiné slavné herečky. Konkurzu se zúčastnila například budoucí hvězda Sexu ve městě Sarah Jessica Parker, ve hře byla také Sharon Stone, která se teprve měla stát známou díky filmům jako Základní instinkt.

Soundtrack k filmu je jedním z nejprodávanějších alb všech dob

Hříšný tanec nebyl jen filmový, ale také hudební hit. Jeho oficiální soundtrack byl také jedním z nejprodávanějších v historii. Album se stalo platinovým ne jednou, ale jedenáctkrát, a nakonec se ho prodalo přes 32 milionů kopií.

Patrick Swayze odmítl natočit Hříšný tanec 2

Hříšný tanec stal velkým komerčním hitem. Film měl rozpočet pouhých 6 milionů dolarů, ale v pokladnách kin vydělal neuvěřitelných 214 milionů. Není se tedy čemu divit, že tvůrci chtěli co nejdříve natočit pokračování. Jediné, co jim stálo v cestě, byl neochotný Patrick Swayze. I poté, co mu bylo nabídnuto 6 milionů dolarů, nechtěl herec o druhém dílu slyšet ani slovo a smlouvu nepodepsal. Hříšný tanec 2 tak vznikl až v roce 2004. Film s Diegem Lunou a Romolou Garaiovou v hlavních rolích měl být prequelem k originálu a přenést děj filmu na Kubu roku 1958.

Zdroj: eightieskids.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu