Sám doma 2: Věděli jste, že ikonické hračkářství v New Yorku neexistuje nebo že Donald Trump se do filmu vnutil?

Sám doma a Sám doma 2: Ztracen v New Yorku jsou pravděpodobně dva nejslavnější vánoční filmy 90. let. V prvním z nich musí malý Kevin McCallister strávit Vánoce sám doma v Chicagu poté, co ho rodiče omylem nechali doma, když odjeli na dovolenou. Ve druhém filmu se sice Kevin dostane na letiště, ale nastoupí do špatného letadla, když si splete cizího člověka s otcem. Zatímco jeho rodina mířila na Floridu, on letí do New Yorku.

Jak to všechno začalo

James Hughes, syn scénáristy Johna Hughese, se před několika lety svěřil novinářům s tím, jak myšlenka na tento film vůbec vznikla. Jeho otec dostal nápad poté, co se chystal se svou rodinou na výlet do Evropy.  V té souvislosti ho napadlo, co by se mohlo stát, kdyby jedno z dětí náhodou zůstalo doma. Napsat první verzi scénáře mu následně trvalo pouhých devět dní.

Konspirační teorie o Elvisovi

Konspirační teorie typu „Elvis žije“ nejsou ničím novým a legendární zpěvák přispěl i k jedné z nejzajímavějších fanouškovských teorií o filmu Sám doma. Ve scéně na letišti, kde se Kate snaží dostat na let domů za Kevinem, čeká ve frontě za ní několik podrážděných cestujících. Fanoušci si všimli, že jeden muž je podobný Elvisovi Presleymu, a někteří vyslovili domněnku, že komparzista je skutečně Elvis. Elvis přitom zemřel v roce 1977, tedy třináct let před uvedením filmu Sám doma. Herec čekající ve frontě byl komparzista z Chicaga jménem Gary Grott.

Kaskadér Kevina byl dospělý člověk

Ve filmech Sám doma a Sám doma 2 to vypadá, jako by všechny kaskadérské kousky dělal sám Macaulay Culkin. Kaskadérské kousky dětského herce ale často prováděl kaskadér Larry Nicholas. Nicholas a Culkin měli v té době velmi podobnou postavu, i když byl kaskadér mnohem starší než hlavní hrdina filmu.

Donald Trump

Pokud jste fanoušky filmu, pravděpodobně už jste slyšeli o cameu Donalda Trumpa ve druhém filmu v hotelu Plaza. Jelikož Trump v té době hotel vlastnil, vynutil si několik minut v záři reflektorů. Povolil totiž filmařům natáčení ve vstupní hale pouze výměnou za honorář a cameo, do filmu se tak vlastně v podstatě „protlačil“.

Obchod s hračkami není skutečný

Sám doma 2 přesvědčivě zachycuje pohled turisty na New York. Při jízdě limuzínou Kevin požádá řidiče, aby ho odvezl do hračkářství, a ten ho vysadí u Duncan’s Toy Chest. Ačkoli obchod připomíná skutečné hračkářství, jde o fiktivní podnik. Nebyl to sice skutečný obchod, ale všechny děti ve scéně z hračkářství, která se tam natáčela, si mohly nechat jednu hračku na památku. Exteriér i interiér se natáčely v Chicagu, zvenku je to budova Rookery Building a uvnitř divadlo Uptown Theater. I když se nejedná o skutečný obchod, má skutečnou inspiraci. Je založen na obrovském hračkářství F. A. O. Schwarz na Manhattanu. Možná si ho pamatujete jako hračkářství, do kterého chodí Ton Hanks ve filmu s názvem Velký.

Téměř všichni herci se vrátili

McCallisterovi byli velká rodina, ale pro pokračování se podařilo získat v podstatě všechny zpět. Samozřejmě se producenti museli postarat o to, aby se vrátili takoví herci jako John Heard či Catherine O’Hara, ale vrátili se i téměř všichni dětští herci. Vlastně jen jednoho člena klanu McCallisterů, Kevinovu starší sestru Linnie, hrála jiná herečka.

Kevin dostal mnohem vyšší plat

Film Sám doma udělal z Macaulaye Culkina hvězdu. Zatímco za první film dostal Culkin 110 000 dolarů. Za pokračování to bylo 4,5 milionu dolarů plus pět procent z výdělku filmu.

Zdroj: yardbarker.com, insider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu