Terapie láskou: Romantické, ironicky vtipné i psychopaticky dokonalé pohlazení po duši

Čas od času se objeví film, který se na první pohled sice tváří jako romantická komedie, ale ve skutečnosti je mnohem hlubší. V roce 2012 se takovým filmem stal snímek Terapie láskou, v němž hlavní role ztvárnili Bradley Cooper a Jennifer Lawrence. Působivý scénář je jedinečnou kombinací komedie a dramatu, která v sobě skrývá téma komplikovaných rodinných vztahů, smutku i duševní nemoci.

Film vs. kniha

Snímek Terapie láskou byl uveden do kin na podzim 2012, tedy přibližně čtyři roky po vydání stejnojmenného románu Matthewa Quicka. Nicméně práce na filmu začaly ještě předtím, než se kniha v září 2008 dostala do knihkupectví po celém světě.

Společnost Weinstein Company totiž zakoupila práva na film ještě před vydáním knihy, přičemž producenty filmu měli být Sydney Pollack a Anthony Minghella. Oba ale bohužel v roce 2008 zemřeli, a projekt tak byl předán Davidu O. Russellovi, který román zfilmoval, ale ne tak brzy, jak se původně plánovalo.

Dva roky před uvedením filmu Terapie láskou, který byl nominován na desítky cen včetně osmi Oscarů, totiž Russell stihl natočit ještě jeden ze svých skvělých filmů – Fighter. Stejně jako většina hollywoodských adaptací knih se snímek Terapie láskou od své románové předlohy v některých směrech odklání.

David O. Russell se inspiroval svým synem, který trpí bipolární poruchou

Ve filmu se řeší spousta těžkých témat od smutku po duševní nemoci, což je něco, co Davida O. Russella přitáhlo k projektu už na začátku. Režisérův syn totiž trpí bipolární poruchou a obsedantně kompulzivní poruchou, obě tyto poruchy hrají ve filmu důležitou roli. Mimochodem syn Davida O. Russella ve filmu ztvárnil epizodní roli dítěte, které zazvoní u dveří, a postava Roberta De Nira ho odežene.

Hlavní role měli ztvárnit Mark Wahlberg a Anne Hathaway

I když Bradley Cooper získal za ztvárnění Pata Solitana všeobecné uznání a Jennifer Lawrence za roli Tiffany Maxwellové Oscara, obsazení filmu původně vypadalo zcela jinak. Do hlavních rolí měli být obsazeni Mark Wahlberg a Anne Hathaway. Ta ale měla s Davidem O. Russellem „určité tvůrčí neshody“ a z projektu odešla, což umožnilo, aby roli převzala Jennifer Lawrence.

Taneční scéna

V celém filmu tráví Tiffany a Pat na plátně hodně času přípravou na vrcholnou taneční scénu na konci filmu. V jednom rozhovoru David O. Russell uvedl, že potřeboval najít správnou rovnováhu mezi výkonem a tanečním tréninkem herců, protože hráli amatéry, ne profesionální tanečníky.

Místo toho, aby působili jako zkušení tanečníci, chtěl, aby působili jako lidé, kteří do tance vkládají srdce. Soundtrack filmu, za nímž stál Danny Elfman, představuje rozmanitou škálu hudby, která skvěle doplňuje emocionální cestu postav.

Film Terapie láskou dodnes zůstává skvělým a velmi zajímavým počinem, od vzrušujícího chytrého scénáře přes výtečné herecké obsazení až po nečekané a dojemné zvraty obou hlavních představitelů.

Zdroj: imdb.com, screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu