Polda a bandita: Road movie, která díky své energii a humoru nestárne ani po více než čtyřiceti pěti letech od premiéry

Tři snímky s názvem Polda a bandita patřily k nejoblíbenějším filmům herce Burta Reynoldse, i když pokračování se úspěchu originálu zdaleka nepřiblížila. Herec na sebe poprvé výrazně upozornil v roce 1972 thrillerem Vysvobození a v 70. letech poté hrál v jednom hitu za druhým. Mimochodem snímek Polda a bandita se stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku 1977 hned po Hvězdných válkách.

Burt Reynolds

V 80. letech začala Reynoldsova kariéra upadat, přičemž značnou roli na tom měla některá špatná rozhodnutí, včetně přijetí role ve filmu V žáru velkoměsta, kde si zahrál s přítelem Clintem Eastwoodem. V pozdějším období své kariéry herec přesto předvedl několik dalších skvělých výkonů, například ve snímku Hříšné noci. Pro mnohé diváky je to ale dodnes série Polda a bandita, která zobrazuje vše, co na tomto velkém herci milovali.

Polda a bandita

Film byl původně kaskadérem a režisérem Halem Needhamem koncipován jako nízkorozpočtový projekt, v němž měl roli Bandity hrát Jerry Reed, což se paradoxně stalo až ve třetím díle. Needhamova přítele Burta Reynoldse ale scénář po přečtení zaujal a projevil o roli zájem. Herec byl na vrcholu své filmové slávy, a tak se zrodil obrovský kasovní trhák.

Závod přes tři státy s kamionem plným piva je zvláštní zápletkou. Odkdy je převoz piva nelegální? Příběh dává smysl, jen pokud víte, že v 70. letech se pivo Coors na východ od Oklahomy legálně neprodávalo. Pro pivaře na východním pobřeží mělo pivo Coors díky své vzácnosti tajemnou povahu, takže výzva přivézt nákladní auto byla něco jako staromódní převoz rumu za dob prohibice. Coors se stal národní značkou až v polovině 80. let.

Polda a bandita 2

O tři roky později vzniklo pokračování s názvem Polda a bandita 2, v němž se sice Burt Reynolds, Jerry Reed, Jackie Gleason i Sally Field vrátili, ale s menším efektem. Snímek vydělal mnohem méně peněz než originál, což vzhledem k tomu, že film byl v podstatě natočen čistě pro peníze, jak Reynolds prozradil v jednom z rozhovorů, představovalo pro producenty nemalý problém.

I když Polda a bandita 2 nedosahuje kvality prvního filmu, přesto je stále na co se dívat. Najdeme v něm několik neuvěřitelných automobilových honiček, souhru mezi hlavními představiteli i poněkud melancholičtější tón, který je patrný zejména ve vztahu mezi Banditou a Carrie.

Polda a bandita 3

Snímek z roku 1983 je bezpochyby nejhorším filmem série, někdy bývá dokonce jmenován jako jedna z nejhorších komedií desetiletí. Burt Reynolds se objeví pouze v závěru filmu, hlavním protagonistou je šerif Buford T. Justice v podání Jackieho Gleasona. Zatímco předtím byl Gleasonův „karikaturní muž zákona“ v krátkých intervalech vtipný, ve snímku, který se zaměřuje téměř výhradně na něj, to bohužel neplatí.

Zajímavé je, že film byl původně natočen pod názvem Polda je bandita, kde Gleason hrál jak Buforda, tak Reynoldsovu postavu Bandity. Nicméně testovací publikum snímek vůbec neoslovil, a tak byly přidány dotáčky, v nichž si roli Bandity zahrál Jerry Reed, který už ve filmu ztvárňoval Cleduse.

Zdroj: imdb.com, facts.net

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu