Serža ze série Smrtonosná zbraň, Danny Glover. Sympatickému dlouhánovi se podařilo prosadit až v pozdějším věku

Danny Glover se nejvíce proslavil svou rolí detektiva v akční sérii Smrtonosná zbraň. Kromě toho, že se věnuje herectví, je velmi aktivní i jako politický aktivista. Jeho sociální aktivity se týkají hlavně problémů původních obyvatel afrického kontinentu.

V roce 1998 byl dokonce jmenován velvyslancem dobré vůle pro Spojené národy. Na poli herectví se ale dokázal prosadit až v poměrně pozdějším věku, na zajímavé role měl ale bohužel vždycky tak trochu smůlu. My si myslíme, že má na víc.

Boj za rovnoprávnost

Boj za rovnoprávnost černé rasy měl Danny Glover v sobě vždy. Jeho oba rodiče totiž byli členy Národní asociace pro podporu barevných lidí. Také se jako dítě věnoval sportu, a to zejména se svým otcem. Herec byl také dobrým studentem, promoval na sanfranciské škole George Washingtona a poté se vydal i na zdejší univerzitu.

Nepřehlédněte: Jaké problémy provázely natáčení životopisného dramatu Těžká váha?

O herectví začal uvažovat poměrně pozdě, až v osmadvaceti letech. Začínal hrát v divadle v San Francisku, odkud se dostal až na prkna divadla v New Yorku.

První filmové krůčky

Debutoval malou rolí ve filmu Útěk z Alcatrazu z roku 1979. Až o dalších pět let později dostal větší příležitost ukázat svůj talent, a to ve snímku Místa v srdci. Slavným se však stal až s příchodem slavné akční série Smrtonosná zbraň. Roli seržanta Rogera Murtaugha i v dalších třech pokračováních této legendární akční jízdy.

Blýsknul se také v pochmurné komedii Grand Canyon, objevil se v sci-fi Predátor 2 nebo v hororové sérii Saw, ale v dalších letech už měl na výraznější a významnější role poměrně velkou smůlu. I přesto jej hraní baví a nedělá mu problém vzít i menší role. V loňském roce jsme jej dokonce mohli vidět v dobrodružné hitovce Jumanji: Další level.

Nějakou větší roli by si ale tento charismatický sympaťák určitě ještě zasloužil.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu