Princezna a půl království: Role rytíře Valeriána byla psána přímo pro Marka Ebena

Veselá filmová pohádka režiséra Karla Janáka je úplně jiná, než všechny ostatní. Začíná totiž tam, kde všechny jiné pohádky končí. Chudý Honza zachrání princeznu a vyslouží si tak odměnu – princeznu a půl království. Jenže je tu problém, princezna chudého chasníka nechce. Co bude dál a jak to všechno skončí?

Nejdelší princeznino jméno

Urozené princezny mají obvykle složitá a dlouhá jména. Princezna Kateřina z této pohádky ale všechny ostatní strčí hravě do kapsy. Její celé jméno totiž zní Kateřina Adriana Markéta Eliška princezna z Arkádie, hraběnka z Mormoku, vévodkyně z Elveru a Juditiných plání, baronka z Cornelu.

Role přímo na tělo

Marek Eben si v pohádce zahrál učitele dvorské etikety rytíře Valeriána. Tato postava byla psána přímo pro oblíbeného herce a moderátora. Nikdo jiný do této role tak nepřipadal v úvahu.

Portrét prince Egona

Zlého a sobeckého krále Egona, který v pohádce nechá napospas princeznu drakovi, si zahrál Jakub Prachař. Jeden z portrétů prince Egona, který se v pohádce objevuje, je předělávkou portrétu Napoleona III.

Kde se natáčelo

Pohádka se natáčela na mnoha nádherných místech, mimo jiné na hradě Bouzov, na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic, v zámeckém parku Veltrusy nebo ve skanzenech Betlém v Hlinsku a Veselý Kopec u Hlinska.

Pohádka měla premiéru minulý rok na Štědrý den a v tu dobu ji sledovalo přes šedesát procent lidí, kteří měli v tu dobu zapnutou televizi. Slušný výsledek.

Zdroje: Česká televize, FDB

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu