Poloviční šance: Francouzská krimikomedie s dvěma hereckými veterány, kteří ani po letech neztratili nic ze svého šarmu

V roce 1998 přišel režisér Patrice Leconte se snímkem Poloviční šance, který se stal záminkou k opětovnému setkání Jeana-Paula Belmonda a Alaina Delona. Naposledy se tito dva velikáni francouzského filmu sešli o dvacet osm let dříve ve filmu Borsalino. Přidejte zpěvačku a herečku Vanessu Paradis, ruskou mafii a snímek, který v sobě originálním způsobem mísí akční film a komedii, je na světě.

Kdo z nás by nechtěl takové dva tatínky?

Měsíc po matčině smrti je Alice, kterou ztvárňuje Vanessa Paradis, propuštěna z vězení, kde si odpykávala trest za krádeže drahých sportovních aut. Před smrtí jí její matka poslala kazetu, na které se přiznala k tomu, že se před dvaceti lety bláznivě zamilovala do dvou mužů najednou. Jeden z nich je Aliciným otcem. Ona ale neví, který z nich to je.

Alice naváže na svůj život tam, kde před uvězněním skončila, ukradne sportovní auto a vydá se na jih Francie, aby konfrontovala své dva možné otce. Obchodník s luxusními automobily Leo Brassac, kterého hraje Jean-Paula Belmondo, a zámožný Julien Vignal, v podání Alaina Delona, si od prvního okamžiku nepadnou do oka. Navíc zpočátku ani jeden z nich není nadšen zjištěním, že by měl mít dceru.

Své síly ale spojí poté, co Alice ukradne auto, v jehož kufru se shodou okolností nachází padesát milionů dolarů patřících ruské mafii. Mafie chce své peníze zpět, ale Alice je nemá. „Ukradl“ je totiž Carella, mlčenlivý policista v utajení, který sleduje nelegální obchody Rusů.

Slušná akce i vtipy

Leo je totiž bývalý cizinecký legionář a Julien tajně zosnoval několik největších nevyřešených loupeží šperků na mezinárodní scéně. Nevšední duo tak „oživí svůj arzenál“ a spolu s Alicí se vydá vzepřít ruské mafii.

Příběh filmu je sice místy slabší, ale obsahuje několik slušných kaskadérských kousků, které dávají vzpomenout na slavnou minulost obou hvězd filmu. Humor snímku je založen na vzájemné nesympatii mezi stárnoucími protagonisty, která postupně přerůstá v žertovné pouto.

Zdroj: imdb.com, filmaffinity.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu