Poslední adresa: Excelentní Lino Ventura v roli neústupného a nekompromisního policisty

Snímek režiséra a scénáristy José Giovanniho je klasická detektivka ze staré francouzské školy, která vykresluje pochmurný obraz a znepokojivý portrét policejních metod a gangsterské činnosti na počátku 70. let. Hlavní role ztvárnili Lino Ventura a Marlène Jobertová.

Režisér se zkušenostmi kriminálníka

Autenticita a morální nejednoznačnost, kterou nacházíme v Giovanniho filmech, vyplývá z jeho vlastních zkušeností z doby, kdy byl mladistvým kriminálníkem. Se svým strýcem a starším bratrem se dopustil několika deliktů, včetně loupežného přepadení, které se mu málem stalo osudným.

Jeho bratr a strýc byli při této akci zabiti a on skončil ve vězení. Rozsudek za kriminální činnost zahrnující několik mrtvých byl trest smrti. Vzhledem k mladistvému věku mu byl trest nakonec zmírněn na jedenáctiletý pobyt ve vězení.

Po propuštění napsal svůj první román Díra, který vycházel z jeho pokusu o útěk z vězení. Kniha zaujala režiséra Jacqua Beckera, který ji pod stejným názvem roku 1960 zfilmoval. Hlavní roli ztvárnil Michel Constantin.

Tímto filmem José Giovanni vstoupil do světa kinematografie, kde zanechal významnou stopu. Z jeho nejslavnějších filmových počinů jmenujme alespoň snímky Dobrodruzi, Dravec, Sicilský klan, Bez zpáteční jízdenky nebo Dva muži ve městě.

Automobilové honičky ani napínavé přestřelky nečekejte

Film Poslední adresa byl natočen podle stejnojmenného románu, který je součástí policejní trilogie amerického spisovatele Josepha Harringtona. Policejní inspektor Marceau Léonetti je schopný, čestný, ale někdy poněkud tvrdý policista. Vlivnému právníkovi se podaří pošpinit jeho pověst, což způsobí jeho degradaci poté, co Léonetti zatkne jeho syna za řízení pod vlivem alkoholu.

Inspektor je odsunut na pozici v malém městě, kde se spojí se začínající policistkou Jeanne Dumasovou. Jejich práce se stává zajímavější a nebezpečnější, když jsou pověřeni vypátrat svědka vraždy, který policii uniká už pět let. Vrah, šéf zločineckého gangu, má za týden stanout před soudem a jeho komplici chtějí svědka zabít dřív, než bude moci vypovídat.

Navzdory pomalému tempu a poněkud předvídatelnému ději se snímku Poslední adresa daří být působivým dramatem s noirovou atmosférou a s vynikajícími hereckými výkony Lina Ventury a Marlène Jobertové. Stejně jako v dalších Giovanniho filmech se i zde setkáváme s určitým politickým podtextem, kdy se režisér zasazuje o větší ochranu svědků ze strany policie.

Zdroj: cinematheque.fr, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu