Mafiáni: Scorseseho veledílo o mafiánech z trochu jiného pohledu

Filmy natočené podle skutečných událostí či životních příběhů jsou u diváků obecně velmi oblíbené. Nicméně pravdou je i to, že mnozí filmaři skutečné události více či méně upravují a mění, zejména pro dramatické účely. Ani kultovní film Martina Scorseseho s názvem Mafiáni v tomto ohledu není výjimkou.

Vrchol mafiánského žánru

I po třiceti třech letech od uvedení zůstává snímek Mafiáni jedním z nejčastěji opakovaně sledovaných filmů vůbec. Jeho cílem bylo ukázat skutečnou realitu mafiánského života, kdy tito chlapíci zdaleka nejsou takovými hrdiny, jak byli v minulosti vykreslováni.

Příběh Henryho Hilla, bývalého gangstera, který se stal informátorem, poskytl divákům neúprosný pohled na to, jak nebezpečný tento život může být. Které věci byly oproti skutečnému příběhu změněny?

Henry ve skutečnosti nebyl tak charismatický

Ve filmu je Henry Hill zobrazen jako uhlazený sukničkář, který ví, jak získat, co chce. To je docela snadné ukázat, když vás hraje pohledný a charismatický Ray Liotta. Ve skutečnosti byl ale Henry údajně tak trochu „packal“, který dělal jednu chybu za druhou.

Neměl vždy všechno pod kontrolou, jak by se podle filmu mohlo zdát. To ho ve skutečnosti přivedlo k závislosti na drogách a alkoholu. Film sice ukazuje, jak se ke konci „vymkl kontrole“, ale takový byl jeho životní styl po většinu doby, kdy působil v mafii.

Utajený syn

Jedním ze středobodů příběhu je vztah Henryho a Karen. Jak snímek postupuje, jejich manželství prožívá krizi, která souvisí s Henryho nevěrou. Z filmu též vyplývá, že měli dvě dcery.

Ve skutečnosti měli Karen a Henry dceru Ginu a syna Grega. Není zcela jasné, proč se tvůrci filmu rozhodli Grega z příběhu vynechat. Možná to mohlo být na základě jeho přání, nicméně v pozdějších letech se Greg nestyděl mluvit o tom, kdo byl jeho otec.

Změněná příjmení

Tři z pěti hlavních postav, Paulie, Tommy a Jimmy, ve filmu vystupují pod jiným příjmením, což je mimochodem ve filmech podle skutečných událostí velmi časté. Tommy DeVito byl ve skutečnosti Tommy DeSimone. Paul „Paulie“ Cicero se ve skutečnosti jmenoval Paul Vario a Jimmy Conway byl ve skutečnosti Burke.

Spekuluje se, že Jimmy Burke nechtěl, aby bylo ve filmu použito jeho skutečné jméno, protože měl nedlouho poté slyšení o podmínečném propuštění z vězení. Obával se, že film by mohl zhatit jeho šance.

Loupež v Air France

Přepadení společnosti Air France bylo ve filmu jednou z hlavních loupeží. Paulieho parta ukradla přes 500 000 dolarů. Způsob, jakým dosáhli úspěchu, však vyžadoval o něco větší přípravu, než ukázal film. Ve filmu získala posádka bezpečnostní klíče od trezoru od Roberta „Frenchyho“ McMahona.

Ve skutečnosti jim McMahon dal jen tip, aby klíče ukradli strážnému, kterého se ale nepodařilo podplatit. Po několika týdnech sledování se zjistilo, že tento strážný má slabost pro ženy. Parta ho tedy opila a odvezla do motelu, kde na něj čekala prostitutka. Když byl rozptýlený, podařilo se jim nenápadně vytáhnout klíče z jeho kalhot.

Henry chtěl z mafie odejít

Co si Henry pamatoval, vždycky chtěl být gangsterem. Tento legendární citát odpovídá skutečnosti, ale film je vystavěn tak, jako by byl Henry do mafie plně integrován již od svých třinácti let.

Skutečný Henry ale chtěl během svého života od mafie několikrát odejít. V roce 1960 vstoupil na určitý čas do letectva, později chtěl přejít na legální dráhu koupí klubu The Suite, což se mu nepodařilo.

Tommy a Henry spolu nevyrůstali

Pro snazší orientaci film ukazuje, že Tommy a Henry se znali od útlého mládí, když je seznámil Jimmy, a nakonec se stali blízkými partnery ve zločinu.

Tommy DeSimone byl ale ve skutečnosti o sedm let mladší než Henry a seznámili se, když Henrymu bylo dvacet dva let a Tommymu patnáct.

Paulie byl ve skutečnosti násilník

Paul Cicero je ve filmu vykreslen jako chápající otcovská postava a Henryho mentor. Působí zastrašujícím dojmem, ale jen proto, že je šéf. Ve skutečném životě byl Paul Vario extrémně násilnický jedinec s obrovským temperamentem. Nikdy neváhal zaútočit na ty, kteří mu jen trochu ublížili.

Vražda Billyho Battse byla plánovaná

Jednou z nejslavnějších scén je konfrontace mezi Billym Battsem a Tommym. Ve filmu je Battsova vražda ukázána jako spontánní akce, při níž Tommyho ego převáží rozum. K této konfrontaci skutečně kdysi došlo, ale Batts byl zabit o několik týdnů později.

Zatímco byl Batts šest let ve vězení, Jimmy převzal lichvářský byznys. Když byl Batts propuštěn, Jimmy se obával, že bude muset výnosný obchod opustit.

Tommy a Jimmy proto plánovali vyřídit Battse v Henryho baru. Batts také nikdy nebyl zastřelen, místo toho byl podle Henryho mnohokrát bodnut.

Tommyho vražda zůstává nevyřešena

Henry ve filmu uvádí, že Tommyho střelili do obličeje, aby mu jeho matka nemohla dát otevřenou rakev. Tommyho tělo se však ve skutečnosti nikdy nenašlo a jeho zmizení zůstává dodnes nevyřešeno.

Ve filmu je jeho vražda vykreslena jako pomsta za vraždu Billyho Battse. To je možné, protože Batts byl dobrým přítelem známého mafiána Johna Gottiho. Existuje ale více teorií, co se mohlo stát. Jedna z nich souvisí s Tommyho milenkou, která mohla být informátorkou FBI.

Zdroj: alltherightmovies.com, imdb.com, complex.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu