Počátek: Hotelová chodba s nulovou gravitací není počítačový trik. Jak ji vytvořili?

Máte rádi filmy, které vás při sledování dokáží dokonale vtáhnout do děje, a zároveň filmy, které nedokážete pustit z hlavy ani několik dní po jejich zhlédnutí? Přesně takový je i Počátek, i když přesnější překlad anglického Inception by bylo Vnuknutí, neboť právě to je úkolem hlavního hrdiny.

Když se spojí dva velikáni světového filmu

Za snímkem, který měl premiéru již v roce 2010, stojí dvě velká jména. Christopher Nolan, skvělý režisér a scénárista, který se do povědomí diváků dostal už svými předchozími filmy Temný rytíř či Batman začíná, a Leonardo DiCaprio. Vynikající herec, který se dokáže na filmovém plátně dokonale vžít téměř do jakékoli role. Důkazem byly už před vznikem tohoto snímku jeho postavy ve filmech Letec či Chyť mě, když to dokážeš. Excelentní je tak i v roli extraktora Doma Cobba, zloděje snů, myšlenek a informací. Věděli jste, že hlavní role byla nejprve nabídnuta Bradu Pittovi a Willu Smithovi? Oba dva ale roli odmítli.

Důmyslná zápletka

Další kvalitu filmu představuje sofistikovaná zápletka, která po divácích vyžaduje nemalou myšlenkovou aktivitu. Počátek není film, u kterého můžete žehlit či pročítat zprávy na Internetu. Naopak, musíte se soustředit a přemýšlet, jinak se snadno ztratíte mezi jednotlivými úrovněmi snů a realitou. Pokud se vám to ale podaří, Počátek vám pootevře dveře do spletitého labyrintu lidské mysli. Jen se přiznejte, koho někdy nenapadlo, jaké by to bylo, kdybychom mohli proniknout do podvědomí druhých lidí. Kdo někdy alespoň na chvilku nechtěl být extraktorem?

Strhující efekty

Soška Oscara za vizuální efekty, kameru, zvuk a střih zvuku jsou důkazem, že film je skvělým zážitkem i po audiovizuální stránce.  Zajímavostí je, že Christopher Nolan se při speciálních efektech nespoléhal jen na kouzlo počítačové techniky. Mnoho vizuálních efektů se tak natáčelo ve skutečnosti, konkrétně v jednom bývalém leteckém hangáru v Anglii. Zde tak byla například postavena i speciální chodba, ve které se natáčely slavné scény s nulovou gravitací. Jednalo se o originální závěsnou konstrukci, která byla poháněna dvěma obřími elektromotory, a mohla se tak otáčet až o 360 stupňů. Mimoto se natáčelo v různých zemích po celém světě, ve Spojených státech amerických, Kanadě, Francii, Anglii, Japonsku a Maroku.

Zdroje: insider.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT