Oceňovaná klasika Skleněné peklo. Steve McQueen se ničeho nebál a proč nebylo natočeno pokračování?

Filmová klasika, která patří k tomu nejlepšímu ze svého žánru. I dnes je snímek z roku 1974 poutavý a dokonale vás vtáhne do děje. Co se stane, když se místo dokonalého slavnostního otevření supermoderního mrakodrapu odehraje drama a boj o holý život? 

Když do dokonalého mrakodrapu zasáhne zlověstná lidská ruka

Představte si mrakodrap, co má 135 poschodí. Postavil jej zámožný stavební magnát Jim Duncan dle návrhu známého architekta Douga Robertse. Pro jeho stavbu bylo využito nejmodernějšího vybavení své doby, znalosti známého architekta i nejmodernější materiály a všechny poznatky v oblasti bezpečnosti stavby výškových budov. Mrakodrap má za sebou své otevření. Nikdo však zatím netuší, že do projektu zasáhnul ještě třetí muž.

Slavnostní otevření se vymkne kontrole

Jak to dopadne, když se na symbolické slavnostní přestřižení pásky sjedou slavné osobnosti, a zatímco všichni obdivují zdánlivě dokonalou budovu, polovina bezpečnostního systému je vyřazena z provozu a v jednom z malých skladišť vzplane malý oheň?

Podaří se lidi zachránit?

Podaří se týmu hasičů pod vedením odvážného Michaela O´Hallorhana zachránit lidi od smrtícího žáru? Co udělá situace s psychikou jednotlivých lidí? Co se stane, když selže elektrický systém a oheň se potká s plynem? A co je umístěno na střeše mrakodrapu, že se tam upírají naděje nejednoho zachránce?

Část mrakodrapu jako atrakce pro návštěvníky ranče

Natáčení snímku probíhalo v létě roku 1974 v okolí San Franciska. Jako budova mrakodrapu byla použita sanfranciská budova Hyatt Regency – a to včetně jejího venkovního výtahu. To však pro filmové potřeby nestačilo, a tak se brzy natáčení přesunulo na ranč Foxů v Malibu. Tam bylo postaveno horních 15 pater filmového mrakodrapu. I po skončení natáčení se tato část zachovala a sloužila po dlouhá léta jako atrakce pro návštěvníky.

Hrozivá finální scéna

Natáčení hrozivé poslední scény všechny trochu děsilo. I když bylo vše pod kontrolou, mnoho lidí se velmi bálo. Jeden z hereckých představitelů, slavný Fred Astaire, se finální scény bál natolik, že mu nakonec bylo režisérem povoleno se natáčení nezúčastnit.

Film sbíral ocenění jako houby po dešti

V roce 1975 zažil tento snímek skutečnou slávu. Nejen, že byl divácky velmi úspěšný, ale podařilo se mu sesbírat celou řadu filmových ocenění. Fred Astaire si odnesl Zlatý glóbus i cenu BAFTA, a snímek byl nominován na neskutečných 8 sošek Oscarů. Nakonec je získal za nejlepší střih, kameru, i za nejlepší filmovou píseň. Tu má na svědomí Al Kasha a Joel Hirschhorn a jmenuje se Candle On the Water. Kromě toho si snímek odnesl i několik dalších ocenění filmových kritiků a cen z filmových festivalů.

Odvážný herec

Herec Steve McQueen absolvoval naprostou většinu všech riskantních scén. Kaskadéra proto filmaři potřebovali opravdu jen na pár nutných záběrů. Steve před poslední klapkou dramatické pasáže řekl, že kdyby se mu něco stalo, své novomanželce Ali McGraf odkazuje svůj milovaný pick-up.

Hvězdné obsazení

Kromě již zmíněného Freda Astaira se ve filmu objevily i další slavné herecké tváře té doby. V hlavní roli se představí Steve McQueen, a dále budete obdivovat herecké výkony Paula Newmana či Susan Blakely.

Pokračování se nekonalo

Jelikož bylo natáčení dosti nebezpečné a fyzicky náročné, herci si po poslední klapce skutečně oddechli. Ale filmaři se po úspěchu snímku rozhodli, že by chtěli natočit pokračování. Vydali se za Stevem McQueenem, kterému za natočení pokračování dramatu nabídli 3 milióny dolarů. Jaká byla odpověď? Zabouchl producentům dveře před nosem, a to doslova.

Čtěte také: Snímek Rivalové ukazuje souboje jezdců Formule 1. Objeví se i hrozivá nehoda Nikiho Laudy

Snímek Skleněné peklo můžete vidět dnes večer od 20:00 na Nova Cinema.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu