Oblíbený britský herec, který dokonale ztvární jakoukoliv roli. Jeremy Irons prostě hrát umí

S hraním začínal už v jednadvaceti letech, to se poprvé objevil na divadelních prknech. To se psal rok 1969 a mladý Brit velmi rychle dokázal, že herecký talent prostě má. V roce 1984 dokonce získal prestižní divadelní ocenění, cenu Tony. To už ale tři roky předváděl svůj neobyčejný talent také před kamerami. Ve filmu totiž debutoval v roce 1981 – a o devět let později si kráčel pro Oscara.

Všestranný umělec

Jeremy Irons patří k těm hercům, kteří dokážou ztvárnit jakékoliv role, od záporáků, přes milovníky a románové hrdiny, až po historické postavy. Na svém kontě tak už má desítky nezapomenutelných rolí. V roce 1990 skvěle ztvárnil poměrně slizkého boháče ve filmu Zvrat štěstěny. Film mu vynesl nejen prestižního Oscara, ale přišel si také pro Zlatý glóbus. Úspěchy slavil i s minisérií Královna Alžběta, za kterou získal cenu Emmy a Zlatý glóbus.

Herec měří 1,89 centimetrů a je tak opravdu nepřehlédnutelný. Známý je z filmů jako Muž se železnou maskou, Dračí srdce, historického velkofilmu Království nebeské nebo Kupec Benátský. Když na to přijde, vezme roli i v méně úspěšných a známých snímcích jako například Nádherné bytosti nebo Eragon.

Baví ho to

Na herci je však vždycky vidět, že jej práce naplňuje a baví. Mezi jeho nejnovější filmy pak patří Liga spravedlnosti, Rudá volavka nebo Stejní jako my.

Jeremy Irons je podruhé ženatý, s herečkou Sinéad Cusack mají dva syny. Celá jeho rodina je katolického vyznání. Herec se kromě angličtiny domluví plynule také francouzsky.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu