Jak dobrý výkon podle Zdeňka Svěráka podal Jan Tříska při ztvárnění přísného učitele v Obecné škole?

Film Obecná škola z roku 1991 patří k tomu nejlepšímu, co naše česká kinematografie nabízí. Už léta snímek láká diváky, ale i když jste jej už viděli několikrát, možná nevíte, jak film vznikal. A také to, že Igor Hnízdo byl vlastně skutečný.

Děj filmu se odehrává krátce po válce a sleduje příběh malého chlapce Edy a jeho kamaráda. Ti se moc nechtějí učit a raději vymýšlejí nejrůznější vylomeniny. Z toho se zblázní jejich učitelka, a tak na její místo nastupuje nový třídní učitel. Není to nikdo jiný než Igor Hnízdo. Ten nosí vojenskou uniformu, za opaskem zbraň, má spoustu válečných historek a vždy připravenou rákosku. A také má slabost pro krásné a mladé ženy.

Zdeněk Svěrák napsal roli Igora Hnízda, kterého bravurně ztvárnil Jan Tříska, podle skutečných zážitků a zkušeností se svým učitelem. Ten se jmenoval Václav Mejstřík. Zdeněk Svěrák se později vyjádřil k výkonu Jana Třísky a přiznal, že ten mu jeho vzpomínky na učitele úplně přebil. Nyní, když si na školu vzpomene, učí ho Tříska, ne Mejstřík. Tak dobrý výkon podal.

Dětství Zdeňka Svěráka

Kromě změněných jmen odpovídá většina příhod a situací, které se ve filmu objevily, přesně dětství Zdeňka Svěráka. Scéna, kde přijde Rosenheim pozdě do školy, se také stala. Ve skutečnosti ale do školy přišel pozdě sám Zdeněk Svěrák.

Film byl na svou dobu veleúspěšný a byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V Obecné škole se v malých rolích objevují hned tři čeští režiséři. Karel Kachyňa ztvárnil školního inspektora, Jiří Menzel gynekologa a Irena Pavlásková paní tramvajářovou.

Obecnou školu odvysílá dnes od 20:00 Prima Max. Film je dostupný též na streamovacích platformách HBOGO a Netflix.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu