Most špiónů: Steven Spielberg, Tom Hanks, studená válka a složitá diplomatická výměna vězňů

V druhé polovině padesátých let Američané experimentovali se systémem mezinárodní špionáže vůči SSSR, který tvořily nadzvukové letouny U-2 schopné provádět velmi dlouhé mise, aniž by se objevily před zraky nepřátelských protiletadlových sil. 1. května 1960 mělo americké letadlo U-2 za úkol vyfotografovat celé sovětské území, jakmile ale na toto území vlétlo, bylo sestřeleno. Pilot Gary Powers byl zajat a obviněn z mezinárodní špionáže. V této atmosféře napětí se odehrává film Most špiónů s hvězdnými jmény před kamerou i za kamerou.

S těmito jmény nemohl vzniknout špatný film

K režii se totiž po několika letech znovu vrátil Steven Spielberg, scénář napsali bratři Coenové a hlavního hrdinu špionážní aféry, amerického právníka Jamese B. Donovana, mistrovsky ztvárnil Tom Hanks. Kromě něj ve snímku září i Mark Rylance, který hraje zajatého sovětského špiona Rudolfa Abela a hlavního hrdinu mezinárodních výměnných jednání. Rylance hrát umí a ukazuje to od prvních scén, stylisticky elegantní je zejména střet chladného Abela s neohroženým a vřelým právníkem Donovanem. Kontrastní emocionální spojení, které ale vytváří příjemný protikladný efekt. Za svou roli Mark Rylance oprávněně získal cenu Oscar.

USA versus SSSR, nikdo nechce ustoupit

V letech 1959-1960 se americký právník James B. Donovan ocitá v situaci, kdy musí v soudním procesu obhajovat sovětského špiona Rudolfa Abela, veřejně obviněného z porušení státního tajemství a mezinárodní špionáže. Navzdory napjaté atmosféře v USA, kde je mccarthismus stále čerstvý a bující, právník pokračuje ve svém profesním nasazení a riskuje bezpečnost svou i své rodiny. Když je v roce 1960 v SSSR sestřelen americký letoun U-2 a pilot je zajat a odsouzen za špionáž, odvážný Donovan s pomocí CIA zorganizuje jednu z největších a nejsložitějších výměn, jakou dějiny diplomacie pamatují.

Složitá diplomatická operace

Vyjedná propuštění amerického pilota Garyho Powerse výměnou za sovětského špiona Abela. Polem jednání se stal Berlín, město, které utrpělo potupu nacismu a nyní je rozděleno na dvě části zdí, která znamenala rozpad diplomatických vztahů mezi USA a SSSR. Výměna proběhla 10. února 1962 na mostě Glienicker Brücke zvaném Most špionů. Film vzbuzuje emoce svou hloubkou a zároveň jednoduchostí a je dokonalou syntézou moderní civilizace, v níž se střetává touha po svobodě s touhou člověka vnutit své ego druhému.

Zdroj: cineforum.it, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu