Karel Roden aneb je národní klenot českého filmu. Jaké jsou jeho nejznámější role?

Karla Rodena můžeme považovat za náš národní poklad, protože herec takových kvalit se rodí jen velmi zřídka.

Karel Roden, jenž před nedávnem oslavil své 58. narozeniny, se může bezesporu řadit mezi naše národní herecké poklady. Jeho jméno neznají pouze čeští diváci, ale jako jeden z mála se dokázal proslavit také v zahraničí a zakusil chuť Hollywoodu. Připomeňme si jeho nesmrtelné role, kterými se zapsal do diváckého povědomí.

Talentovaného herce si všimli i v zahraničí

Pokud u nového filmu zazní jméno Karel Roden, můžeme to považovat za záruku toho, že tento film bude mít punc kvality. Tento velmi talentovaný herec se prosadil nejen v českých vodách, ale jako jeden z mála ochutnal chuť zahraniční produkce. Není moc českých herců, kteří by také pronikli do hvězdného Hollywoodu. Tam ho rovnou obsadili do role ruského mafiána a on ji ztvárnil s opravdu velkou grácií.

Je hereckou stálicí už od roku 1982

Karle Roden pochází z Českých Budějovic a k herectví neměl nikdy daleko, protože pochází z herecké rodiny. Poprvé jste ho mohli vidět na televizních obrazovkách už v roce 1982. Zahrál si v televizním seriálu „Tak se ptám“, a od té doby patří mezi nejvíce obsazované herce. Natočil nespočet dokumentů, seriálů i celovečerních filmů. Od mládí také hraje v divadlech. Věnuje se však i malování a jízdě na koni.

Nejznámější filmové role

V jednom z prvních filmů, ve kterém si zahrál v roce 1983, byl televizní film a jmenoval se Ohnivé ženy. Od té doby jich natočil nespočet. Mezi nejznámější filmy, v jakých se objevil, byly:

  • Jak básníci přicházejí o iluze – 1984, Česko
  • Jak básníkům chutná život – 1987, Česko
  • Princezna Fantaghiró 2 – 1992, Itálie
  • Blade 2 – 2002, USA, Německo
  • Neprůstřelný mnich – 2003, USA
  • Prázdniny pana Beana – 2007, Velká Británie, Francie, Německo
  • Habermannův mlýn – 2010, Česko, Německo, Rakousko

Filmové, seriálové a divadelní role Karla Rodena se nadají pomalu ani spočítat. Teď čeká na svou premiéru film Jan Žižka, kde se nám opět tento světový herec ukáže.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu