James Bond – nejznámější filmový agent. Kdo by ho neznal?

Co se vám jako první vybaví, když se řekne slovo „legenda“? Pokud se zeptáte malých dětí, jistě odpoví něco jako – krteček, pikachu, Blesk McQueen nebo včelka Mája. Teenageři zase začnou vyjmenovávat své oblíbené zpěváky či rappery no a ti ještě starší budou přemýšlet nad oblíbených autorem či hercem.

Agent s povolením zabíjet

Určitě se několika z nich vybaví okamžitě postava Jamese Bonda. Tenhle fiktivní agent s povolením zabíjet, pracující pro britskou tajnou službu MI6, je jakýmsi „výplodem“ spisovatele Iana Fleminga. Když v roce 1952 napsal svůj první román o Jamesi Bondovi, jistě ho ani nenapadlo, kolika pokračování se jeho hrdinovi dostane a kolik lidí z celého světa jej bude obdivovat. A navíc, kolika filmových zpracování se mu dostane!

James Bond ve filmu

Většina jeho románů totiž byla zfilmována a do hlavní role legendárního Jamese Bonda byli obsazeni herci z vrcholu pomyslného hereckého žebříčku.

Posuďte sami:

 • Roger Moore – 7 filmů
 • Sean Connery – 6 filmů
 • Daniel Graig – 5 filmů
 • Pierce Brosnan – 4 filmy
 • Timoty Dalton – 2 filmy
 • George Lazenby – 1 film

Legendární postavu Jamese Bonda vymyslet Ian Fleming na své dovolené na ostrově Golden Eye – což byl i název jednoho z jeho románů a jeho představitel získal jméno po jednom ornitologovi, jelikož sám Fleming byl horlivým pozorovatelem a milovníkem ptáků.

Ian Fleming o jménu postavy dokonce sám řekl:

,,Chtěl jsem co nejjednodušší, jednotvárně a prostě znějící jméno, které jsem mohl najít a „James Bond“ zněl lépe, než cokoli jiného. Kolem něj se stane řada zvláštních událostí, ale on bude neutrální anonymní postavou a tupým nástrojem ovládaným ministerstvy.“

O Jamesi Bondovi napsal Ian Fleming spoustu knih, který byly samozřejmě zfilmovány:

 1. Casino Royale
 2. Žít a nechat zemřít
 3. Moonraker
 4. Diamanty jsou věčné
 5. Srdečné pozdravy z Ruska
 6. No
 7. Goldfinger
 8. Jen pro tvé oči
 9. Thunderball
 10. Agent, který mne miloval
 11. V tajných službách Jejího Veličenstva
 12. Žiješ jenom dvakrát
 13. Muž se zlatou zbraní
 14. Chobotnička a Dech života

 

Ve všech těchto knihách zažívá James Bond spoustu nebezpečných a dobrodružných situací, se kterými si vždy s grácií dokáže poradit a navíc přitom i dobýt srdce nejedné ženy. Nicméně, obsazení postavy Jamese Bonda pro další film je pořád velkým otazníkem, kdo si myslíte, že by to mohl být?

 

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu