Vila Tugendhat je architektonickým skvostem, zároveň jde o jedinou památku moderní architektury v České republice, která je zapsaná v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A právě zde, na tomto ojedinělém místě, se píše příběh jedné rodiny a jejich přátel, kterým do šťastného života vstoupí válka. Drama Skleněný pokoj stojí za to vidět. Jak ale celý projekt vznikal?
Okno Skleněného pokoje
Během bombardování Brna bylo rozbito také velké okno Skleněného pokoje ve vile. Poté je v záběru z filmu vidět, jak je po válce okno zasklené menšími tabulkami v mřížkovém rámu. Ovšem tato skutečnost není ve filmu nijak blíže komentována. Okno bylo zaskleno tímto způsobem, protože tehdy v Československu nebyl nikdo schopen vyrobit tak velké sklo pouze v jednom celém kuse tak, aby to odpovídalo tomu původnímu.
Jak zasněžit zahradu?
Jednou z nejnáročnějších scén bylo zasněžování zahrady a okolí vily. Místo sněhu se používala drcená celulóza. Tu museli filmaři využít i v případě zasněžování dalších exteriérů, například v centru Prahy. Dohromady se během natáčení spotřebovalo na 250 kilogramů této suroviny.
Přísná opatření
Jelikož je vila Tugendhat světovou kulturní památkou, filmaři se po ní nemohli pohybovat jen tak a bez dozoru. Během natáčení se tak musela dodržovat přísná pravidla, aby památka nebyla nijak poničena. Na podlahu Skleněného pokoje ve vile muselo být položeno barevně identické lino na to původní, aby se mu nic nestalo.
Byly vystavěny také falešné příčky. I přes toto opatření musel mít štáb po dobu celého natáčení ve vile na nohou návleky. Celý objekt pak pečlivě střežila ostraha a každý člen štábu byl označen, aby do prostoru mohl vstoupit. Film se ale nenatáčel jen přímo ve vile Tugendhat, celé natáčení pak trvalo jen 33 dní.
Unikátní česko-slovenský snímek plný hvězd můžete zhlédnout již dnes večer na ČT1 od 20:10.