Jaké stroje použili při natáčení Memphiské krásky místo německých Bf 109 a byla poslední mise opravdu takové drama?

V roce 1990 natočil skotský režisér Michael Caton-Jones dokonalé a strhující válečné drama na motivy skutečných událostí, které se odehrály během druhé světové války. Drama Memphiská kráska dodnes patří k nejlepším válečným snímkům. Jak probíhalo jeho natáčení?

Poslední mise

Vojáci, kteří šli do služby i s vědomím, že každá jejich akce může být tou poslední, mají nyní před sebou svou poslední a nejdůležitější misi. Letadlo, kterému se přezdívalo podle vyobrazené dámy na jeho trupu, je i ve filmu autentické. Poslední mise, kterou ale měl letoun podniknout, ve skutečnosti nebyla ani zdaleka tak akční, jako je vyobrazena ve filmu. Tato mise za války proběhla totiž úplně v klidu.

Tvůrci snímku totiž misi ve filmu poskládali ze součtu více dramatických událostí, které si prožili nejen členové posádky Memphiské krásky za války, ale také celá jejich letka. Události se však všechny zakládají na pravdě.

Natáčení probíhalo na bývalém vojenském letišti, RAF Binbrook v Lincolnshiru a také v leteckém muzeu v Duxfordu. Film produkovala Catherine Wyler – dcera režiséra Williama Wylera, který poslední misi slavné Memphiské krásky zaznamenal ve svém dokumentárním filmu Příběh létající pevnosti.

Filmové stroje

Německé Messerschmitty Bf 109 byly ve filmu nahrazeny jejich španělskými verzemi HA – 1112 Buchón. Ty filmaři již jednou během natáčení válečného filmu použili. Stejné stroje létaly i ve filmu Bitva o Británii z roku 1969.

Legendární příběh můžete zhlédnout na obrazovkách dnes od 20:00 na Nova Cinema.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu