Insider: Muž, který věděl příliš mnoho aneb kultovka s Al Pacinem

Insider je americký dramatický film z roku 1999, který režíroval Michael Mann. Ve filmu si hlavní role zahráli Al Pacino a Russell Crowe. Beletrizovaný popis skutečného příběhu je založen na 60minutovém segmentu o Jeffrey Wigandovi.

To byl informátor v tabákovém průmyslu, který zažívá osobní boje s producentem CBS Lowellem Bergmanem. Film byl nominován na sedm Oscarů, včetně nejlepšího filmu a ta nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Russell Crowe).

Jak na film reagoval sám Jeffrey Wigand?

Skutečný Jeffrey Wigand požádal filmaře o dva ústupky: aby změnili jména jeho dcer a aby se v tomto filmu nikde nekouřilo, jelikož byl zapřísáhlý nekuřák. S výjimkou jednoho cigaretového šluku v úvodní sekvenci na Blízkém východě byly oběma žádostem vyhověno.

Oceněný Russel Crowe

Insider je první ze tří filmů ve třech po sobě jdoucích letech, kdy byl Russell Crowe nominován na Oscara pro nejlepšího herce za svůj výkon ve filmu, který byl také nominován za nejlepší film. Po tomto filmu následoval Gladiátor (2000) a Čistá duše (2001).

Ve filmu tak účinkují tři držitelé Oscara: Russell Crowe, Al Pacino a Christopher Plummer; a tři nominovaní na Oscara: Rip Torn, Douglas McGrath a Lindsay Crouse.

Jak to bylo ve skutečnosti?

Ve scéně v kanceláři Lowella Bergmana Mike Wallace říká Bergmanovi: „Neplánuji strávit konec svých dní putováním divočinou Národního rozhlasu.“ Ve skutečnosti Bergman opustil CBS v roce 1998, aby pracoval pro veřejnoprávní televizi.

Vnější část soudní budovy v Pascagoule, která byla ukázána na začátku filmu, není skutečným místem, kde se události točily. Skutečná soudní budova v centru Pascagouly byla během natáčení restaurována – a dočasnou soudní budovou byl nově navržený starý obchod s potravinami na Market Street. Reálné jsou pouze dveře dočasné soudní budovy, které jsou detailně zobrazeny při vstupu.

Původní název tohoto filmu byl „Muž lidu“. To byl pracovní název, když se natáčelo v Izraeli.

Zdroje: rogerebert.com, imdb.com | foto: 1999 Touchstone Pictures

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu