Skvělý Jaroslav Marvan jako policejní rada Vacátko společně se svým týmem vyšetřuje sérii kriminálních případů ze třicátých let minulého století. Seriál byl natočen na motivy povídek Jiřího Marka a zahrály si v něm legendy československého filmu. Že jde o opravdový unikát tehdejší doby dokazuje i fakt, že byl seriál v něčem úplně první.
První kriminální seriál
Zatímco dnes se s nimi roztrhl pytel, v roce 1969, kdy se seriál začal vysílat, šlo o unikát. Do té doby se v naší televizi neobjevil žádný kriminalistický seriál. Zároveň to byl vůbec první seriál, který televize začala vysílat pravidelně každý týden, tedy v takzvaném týdenním režimu.
Slavná Jedová chýše
Jedová chýše, ve které se scházeli prostitutky, zloději nebo pasáci, skutečně stávala, a to na pražském Větrově, na rohu dvou ulic Apolinářská a Viničná. Stála tam ještě v roce 1926, kdy se objevila ve filmu Dobrý voják Švejk. Pro potřeby natáčení seriálu Hříšní lidé města pražského byla ale postavena Jedová chýše v ateliérech. V roce 1927 totiž budovu odkoupil český psychiatr a neurolog Antonín Heveroch, aby ji mohl zbourat, a následně místo ní postavit sanatorium pro duševně nemocné pacienty.
Okolí svatého Apolináře bylo známo již od 14. století tím, že se tam scházela lůza a zločinci. Některé pověry dokonce praví, že se v této hospůdce měl zastavit i král Václav IV., když vyrážel se svými kumpány z Pražského hradu na svůj hrádek do Kunratic – měl to po cestě. V jedné z pověstí se dokonce praví, že právě díky němu stoupla neblahá sláva tohoto hříšného podniku. Ve dvou zdejších hostech měl král poznat údajné vrahy, kteří se ho měli pokusit otrávit. A vrátil jim to se vší parádou. Poručil katovi, aby jim do pití namíchal jed, a tím se jich jednoduše zbavil.
Skutečná mordparta
Postava rady Vacátka nebyla fiktivní, byla vytvořena podle skutečného policejního rady, ten se jmenoval Josef Vaňásek, a jeho syn se pravidelně chodil dívat na natáčení. Seriálový rada Vacátko mu velmi připomínal svou intonací hlasu a gestikulací tatínka.
Ani postava inspektora Mrázka, kterého si zahrál František Filipovský, nebyla smyšlená. V reálném životě se tento policista jmenoval Tuček.
Mordparta rady Vaňáska, tedy skutečného policejního rady Vacátka, sídlila ve své době na Bartolomějské ulici na Starém Městě v Praze.
Zdroj: Česká televize