Hříšní lidé města pražského: V čem byl seriál první a jaký byl osud Jedové chýše

Skvělý Jaroslav Marvan jako policejní rada Vacátko společně se svým týmem vyšetřuje sérii kriminálních případů ze třicátých let minulého století. Seriál byl natočen na motivy povídek Jiřího Marka a zahrály si v něm legendy československého filmu. Že jde o opravdový unikát tehdejší doby dokazuje i fakt, že byl seriál v něčem úplně první.

První kriminální seriál

Zatímco dnes se s nimi roztrhl pytel, v roce 1969, kdy se seriál začal vysílat, šlo o unikát. Do té doby se v naší televizi neobjevil žádný kriminalistický seriál. Zároveň to byl vůbec první seriál, který televize začala vysílat pravidelně každý týden, tedy v takzvaném týdenním režimu.

Slavná Jedová chýše

Jedová chýše, ve které se scházeli prostitutky, zloději nebo pasáci, skutečně stávala, a to na pražském Větrově, na rohu dvou ulic Apolinářská a Viničná. Stála tam ještě v roce 1926, kdy se objevila ve filmu Dobrý voják Švejk. Pro potřeby natáčení seriálu Hříšní lidé města pražského byla ale postavena Jedová chýše v ateliérech. V roce 1927 totiž budovu odkoupil český psychiatr a neurolog Antonín Heveroch, aby ji mohl zbourat, a následně místo ní postavit sanatorium pro duševně nemocné pacienty.

Okolí svatého Apolináře bylo známo již od 14. století tím, že se tam scházela lůza a zločinci. Některé pověry dokonce praví, že se v této hospůdce měl zastavit i král Václav IV., když vyrážel se svými kumpány z Pražského hradu na svůj hrádek do Kunratic – měl to po cestě. V jedné z pověstí se dokonce praví, že právě díky němu stoupla neblahá sláva tohoto hříšného podniku. Ve dvou zdejších hostech měl král poznat údajné vrahy, kteří se ho měli pokusit otrávit. A vrátil jim to se vší parádou. Poručil katovi, aby jim do pití namíchal jed, a tím se jich jednoduše zbavil.

Skutečná mordparta

Postava rady Vacátka nebyla fiktivní, byla vytvořena podle skutečného policejního rady, ten se jmenoval Josef Vaňásek, a jeho syn se pravidelně chodil dívat na natáčení. Seriálový rada Vacátko mu velmi připomínal svou intonací hlasu a gestikulací tatínka.

Ani postava inspektora Mrázka, kterého si zahrál František Filipovský, nebyla smyšlená. V reálném životě se tento policista jmenoval Tuček.

Mordparta rady Vaňáska, tedy skutečného policejního rady Vacátka, sídlila ve své době na Bartolomějské ulici na Starém Městě v Praze.

Zdroj: Česká televize

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu