Režisér Laco Halama natočil v roce 2018 historické drama Dubček. Vypráví o životě Alexandra Dubčeka, který zosobňuje socialismus s lidskou tváří. Ve filmu rekapituluje svůj život při cestě z Bratislavy do Prahy. Aby byl snímek co nejvíce podobný historickým událostem, je natočen trojjazyčně, nechybí však titulky.
Laco Halama měl na přípravu filmu Dubček málo času
Přestože měl režisér Laco Hamala a jeho scenáristé Viliam Klimáček a Ľuboš Jurík velmi málo času na přípravu tohoto filmu, povedlo se jim odvést kus pořádné práce. Do filmu chtěli dostat hlavně autentičnost doby, kterou měl popisovat a jež byla pro mnohé složitá. Konkurzy na role v tomto snímku probíhaly v Česku, na Slovensku a také na Ukrajině. Dubček byl natočen trojjazyčně a je doplněn titulky.
Alexandra Dubčeka si zahrál Adrian Jastraban
Vedle herců Vladimíra Hrabala a Jiřího Zapletala se v hlavní roli představil Adrian Jastraban, kterého si můžete pamatovat z filmu Účastníci zájezdu. Ten se na svou roli připravoval velmi důkladně. Dlouhé hodiny studoval archivní obrazový materiál. Také jeho precizní maskování mu dopomohlo k tomu, že vypadal velmi důvěryhodně. Než mohl začít natáčet, trvalo maskérům jeho líčení celých 5 hodin. Výsledek však stál za to.
Převážná část filmu se točila na Slovensku
Veškeré reálie ve filmu jsou natočeny na Slovensku. Jedinou výjimku tvoří scéna z koupaliště, a to skok do vody. Ten se natáčel v českém městě Kyjov. Do vody však neskákal žádný herec, ale kaskadér. Další ze scén se točila v historickém voze. Ten byl opravdu původní a přezdívá se mu „Husákův vůz“. Aby byl film opravdu autentický, propůjčili si filmaři historickou budovu Národní rady SR, která se nachází v Bratislavě. Točili v původní zasedací místnosti, kde je dobový nábytek.
Čtěte také: Při natáčení filmu Něžné vlny herci v bazénu mrzli.
Pokud si chcete připomenout historická fakta, můžete se na tento filmu podívat už dnes večer. Bude ho vysílat televizní stanice ČT2.