Harry Potter a kámen mudrců: Jak probíhal konkurz na Harryho Pottera

Legendární čaroděj Harry Potter a jeho úplně první film Harry Potter a kámen mudrců se stal legendárním po celém světě. Příběh pojednává o čaroději, který vlastně ani neví, jaké jsou jeho možnosti a co ho čeká. Dostane se do čarodějnické školy, kde se seznámí se svými nejlepšími kamarády, Ronem a Hermionou, kteří jej provází úplně celou ságou, v níž bojují proti temnému čaroději jménem Voldemort. Co o tomto filmu nevíte?

Vhlavních rolích se objeviliDaniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson a Alan Rickman. Režie se ujal Chris Columbus.

Úpravy zevnějšků

Tvůrci filmu se pokusili přizpůsobit vzhled dětí tomu, jak je román popisuje. Daniel Radcliffe (Harry Potter) si musel nasadit zelené kontaktní čočky, aby měl jasně zelené oči po své matce. A podobně přiměli Emmu Watson (Hermiona Grangerová) nosit falešné zuby. Ale když Danielovy oči silně reagovaly na kontaktní čočky a Emma nemohla jasně mluvit s falešnými zuby v ústech, tyto myšlenky byly zrušeny.

J.K.Rowling se musela vložit do plánování filmů

Warner Brothers původně uvažovali o vytvoření celé filmové franšízy Harryho Pottera jako souboru počítačově animovaných filmů nebo o pokusu spojit několik románů do jediného filmu. Úvahy ateliéru se týkaly hlavně obav z rychlého stárnutí dětských herců a hereček. Autorka J.K. Rowling vetovala obě myšlenky, takže studio se místo toho rozhodlo produkovat všech osm filmů.

Bradavický hrad

Aby měl Bradavický hrad autentický vzhled a atmosféru, natáčelo se hodně na místech po celé Anglii, včetně Christ Church, Oxford, Durham Cathedral, Gloucester Cathedral a Alnwick Castle. Jediné ateliéry, které byly pro Bradavice v tomto filmu postaveny, byly ve skutečnosti Velká síň, Velké schodiště a Nebelvírská společenská místnost. V pozdějších filmech byly vytvořeny další ateliéry pro různé učebny a místa v Bradavicích.

Plovoucí svíčky ve Velké síni

Tyto svíčky byly vytvořeny pomocí držáků ve tvaru svíčky obsahujících olej a hořící knoty a zavěšeny na drátech, které se pohybovaly nahoru a dolů na plošině speciálních efektů, aby vytvořily dojem, že se vznášejí. Nakonec jeden z drátů praskl kvůli teplu plamene, což způsobilo, že svíčka spadla na podlahu. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, ale bylo rozhodnuto znovu vytvořit atrapy svíček pro následující filmy, protože použití skutečných svíček bylo považováno za bezpečnostní riziko.

Role Albuse Brumbála

Richard Harris souhlasil s přijetím role Albuse Brumbála až poté, co jeho jedenáctiletá vnučka pohrozila, že s ním už nikdy nebude mluvit. Patrickovi McGoohanovi byla původně tato role nabídnuta, ale ze zdravotních důvodů ji odmítl.

Konkurz na Harryho Pottera

Největší výzvou bylo obsazení Harryho Pottera. Producenti viděli 5 000 chlapců na konkurzu a nikdo z nich jim „nepadl do noty“. Producent a režisér Chris Columbus viděl Daniela Radcliffe ve filmu David Copperfield (1999) a ukázal ho řediteli castingu a řekl, že Radcliffe byl ten pravý a že byl úžasný.

Ale Danielovi rodiče nesouhlasili,protože chtěli, aby se soustředil na své školní práce, a ne na hraní, stejně jako na veškerou pozornost, které se mu dostalo. Chris Columbus ho ale za každou cenu pro tuto roli chtěl dosadit. Čirou náhodou šel producent a scenárista tohoto filmu do divadla a v první řadě byl Radcliffe se svým otcem. Takže si popovídali a pomalu ho přesvědčovali, aby Radcliffe obsadil.

Ještěže to tak dopadlo. Dovedete si v roli Harryho Pottera představit někoho jiného?

Zdroje: insider.com, vocal.media, IMDb

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT