Gangy z Birminghamu: Vydejte se po stopách slavného gangu. Kudy chodil Tommy Shelby?

Filmy a seriály o nejrůznějších zločineckých skupinách a ganzích se mezi diváky vždy těšily oblibě. Nejinak je tomu i u seriálu Peaky Blinders neboli Gangy z Birminghamu. Ten navíc kromě napínavých zápletek diváky přitahuje i tím, že je inspirován skutečně existujícím gangem. Ten působil v anglickém Birminghamu přibližně před sto lety. Patříte k těm, kteří s napětím sledují každou epizodu, a líbí se vám působivé historické prostředí Birminghamu dvacátých let minulého století? V tom případě vás možná potěší, že mnohá z těchto míst skutečně existují a můžete je navštívit. A mimochodem šestá řada se právě natáčí!

Hlavní zázemí v muzeu

I když v seriálu slavný gang, který dostal jméno podle zvyku, kdy si do svých čepic zašíval žiletky, působí v Birminghamu, ve skutečnosti se většina scén natáčela ve městě Dudley. Milovníci architektury a historie do Dudley jezdí především kvůli Black Country Museum. Součástí tohoto unikátního a velmi rozsáhlého muzea pod otevřeným nebem jsou nejrůznější průmyslové objekty, dobové obchody a další domy, které byly na začátku dvacátého století typické. Není se proto divit, že tvůrci seriálu zázemí muzea s nadšením využívají, neboť prostředí tak působí velmi realisticky. Při prohlídce muzea můžete vidět například šrotoviště Charlieho Stronga, které gang používá ke skladování svého nelegálního zboží, most Canal Street nebo Dělnický institut sloužící jako sklad obrněných vozidel.

Nikoli Birmingham, ale Liverpool

Další známé lokality se kromě Dudley nacházejí v Liverpoolu, konkrétně v malých uličkách jménem Powis Street a Admiral Grove. Zde můžete najít především základnu gangu neboli sídlo rodiny Shelbyových. Admiral Grove je známá rovněž pro fanoušky Beatles, narodil se zde jeden z jejích členů Ringo Star. A vzhledem k tomu, že uličky v této oblasti působí, jako by se tu zastavil čas, čtvrť využívají také tvůrci dalšího oblíbeného seriálu o slavné britské královně Victorii. Další místem, které tvůrci Peaky Blinders v Liverpoolu využili, je krásná neoklasicistní budova St. George‘s Hall, kde se odehrávají honosné večírky. Rodina Shelbyových má rovněž přepychové venkovské sídlo s názvem Arrow House. Ve skutečnosti je jím Arley Hall, nádherná novogotická rezidence rodu Ashbrooků v Cheshire.

Kde se setkal Tommy s Alfie Solomonsem?

Pokud jde o venkovní scény, k nezapomenutelným patří především ta zachycující setkání mezi vůdcem gangu Tommym Shelbym a vychytralým vlastníkem továrny na výrobu lihovin Alfie Solomonsem. Scéna se natáčela na pláži Formby Beach, která rovněž leží nedaleko Liverpoolu. Působivé scény z vlakového nádraží se pro změnu natáčejí v Keighley and Worth Valley Railway, pohádkovém historickém nádraží, které si dodnes uchovalo svůj vzhled z poloviny devatenáctého století.

Zdroj: visitbritain.com, cntraveller.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT