Emily in Paris: Může se stát novým Sexem ve městě?

Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda, čtyři kamarádky z Manhattanu. Seriál Sex ve městě byl na přelomu tisíciletí fenoménem. A je svým způsobem dodnes, o čemž svědčí i pokračování, jehož natáčení se brzy chystá. Na Netflixu se ale ke konci loňského roku objevila Emily in Paris, nový seriál, který se netají tím, že má ambice Sex ve městě svým způsobem nahradit. Může se mu to podařit?

Střet generací

Výchozí pozici má Emily in Paris na první pohled dobrou. Za seriálem totiž stojí stejní hlavní tvůrci, především režisér a scénárista Darren Star a kostýmní výtvarnice Patricia Field. Zdálo by se tedy, že úspěch je téměř zaručen. Nesmíme ale zapomenout, že čas nelze zastavit. Darrenovi bude letos šedesát a seriál má být o generaci mileniánů, tedy mladých lidí, kteří se narodili v době, kdy se natáčel Sex ve městě. Zatímco hrdinové Sexu ve městě byli v té době podobně staří jako on, Emily ještě nebyla ani na světě. Podařilo se mu tuto generační propast překonat? Podobný otazník visí i nad ještě o osmnáct let starší kostýmní výtvarnicí. Zvládla postavy obléknout tak, aby svým způsobem nepůsobily poněkud směšně? Názory jsou rozporuplné…

Podobné téma, podobné prostředí, ale…

Na první pohled se zdá, že Emily in Paris je „namíchaná z podobných ingrediencí“ jako seriál, ke kterému vzhlíží. Velkoměsto, móda, přátelství, kariéra a mladá, krásná hlavní protagonistka hledající lásku. Ale v Emily in Paris koktejl, který dříve skvěle fungoval, působí podle mnohých o něco méně realisticky, méně uvěřitelně. Řada Francouzů se navíc brzy po uvedení seriálu začala bouřit, že seriál je plný nepravdivých klišé a stereotypů. Jedním z témat, se kterým se totiž v novém seriálu setkáváme téměř na každém kroku, je i konfrontace mezi americkým a francouzským stylem života a pohledem na svět. Jenže Paříž a její obyvatelé jsou v seriálu vykresleni poněkud jednostranně. Město jako místo plné luxusu a značkové módy, Pařížané jako lidé, kteří pijí víno i k snídani, neustále kouří a chodí pozdě do práce.

Bude mít první řada pokračování?

I když většina filmových kritiků se domnívá, že Emily in Paris oblíbenosti Sexu ve městě dosáhnout nemůže, Netflix již oznámil, že chystá druhou řadu seriálu. Zdá se tedy, že jednoduchý příběh, který má v mnohém blíže k pohádce než k realitě, si i po více než dvaceti letech od premiéry prvního dílu Sexu ve městě své diváky našel.

Zdroje: hallofseries.com, observer.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu