Ed Harris aneb velký herec malých rolí. Jak se z divadelního herce dostal až do světa velkých filmů

Herec Ed Harris, který pochází z New Jersey, letos oslaví již své sedmdesáté narozeniny. Začínal jako divadelní herec a od 70. let se začal objevovat i ve filmu a televizi. Postupně se mu podařilo vypracovat se na úspěšného herce, ale povětšinou se blýskne jen ve vedlejších rolích.

I přesto si získal respekt a uznání, byl čtyřikrát nominovaný na Oscara a získal dva Zlaté glóby. Ovace sklízí i za své filmy, které režíroval.

Začátky filmové kariéry

Ed Harris studoval na University of Columbia, a během svých studií se aktivně věnoval sportu. Hrál americký fotbal, ale nakonec dal přednost herectví před sportovní kariérou. Začal studovat herectví v Kalifornii, načež začal vystupovat jako divadelní herec.

K filmu a televizi se dostal postupně, a až v sedmdesátých letech se začal prosazovat. Postupně se mu však podařilo dokonale se proslavit a začlenit mezi nejlepší. Je skvělým a výrazným hercem spíše vedlejších rolí, a několikrát o tom přesvědčil i americkou Akademii filmového umění. Mezi jeho nejznámější filmy, ve kterých zazářil, patří Apollo 13, Nepřítel před branami nebo Skála.

Postup v kariéře

Zlatý glóbus získal poprvé v roce 1998 za Truman Show a podruhé v roce 2012 za Prezidentské volby. V obou případech cenu získal jak jinak než za vedlejší roli. V roce 2000 se pustil slavný herec také do režírování. A hned se svým režijním debutem slavil velký úspěch. Ve snímku Pollock si také sám zahrál, sám sobě tentokrát svěřil roli hlavní, a to avantgardního malíře Jacksona Pollocka. Za tento svůj první režijní počin si vysloužil hned to největší uznání, nominaci na Oscara.

Ed Harris je už léta šťastně ženatý a má jedno dítě.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu