Dempsey a Makepeaceová: Charismatická dvojice detektivů, kterou nešlo nemilovat

Pokud máte slabost pro britské detektivní seriály, tak nemůžete neznat Dempseyho a Makepeaceovou, kultovní seriál z poloviny 80. let. V době svého vzniku měl krimi seriál vše pro to, aby se stal hitem – chytlavou hudební znělku, kulisy Londýna v polovině 80. let, cool Newyorčana Dempseyho, kterého hrál proklatě dobře vypadající Michael Brandon, a ledově sexy Harriet Makepeaceovou s ikonickým sestřihem, kterou ztvárnila Glynis Barberová. K tomu přidejte ještě nevšední zápletky, které oba hlavní představitelé brali dost vážně na to, aby nás přesvědčili, že jsou realistické, střet mezi britskou a americkou kulturou a samozřejmě milostný příběh.

Protiklady se přitahují

Tento nezapomenutelný britský kriminální seriál se původně vysílal tři sezóny v letech 1984 až 1986 a celkem bylo natočeno třicet jedna epizod. Jméno dostal seriál jednoduše podle ústřední dvojice postav. Seržantka  Harriet „Harry“ Makepeaceová pocházela z vyšších kruhů a byla dcerou majitele honosného sídla, zatímco poručík James Dempsey byl drsný Američan z dělnické třídy z New Yorku. V rámci výměnného pobytu byl poslán do Londýna do zvláštního oddělení policie SI-10. Dalšími dvěma stálými postavami seriálu byli věčně mrzutý vrchní superintendant Gordon Spikings, v podání velšského herce Raye Smithe, a detektiv seržant Charles Jarvis, kterého ztvárnil Tony Osoba.

Dempsey a Makepeaceová vs. Měsíční svit

I když seriál je naoko založen na určité nevraživosti mezi hlavní dvojicí, byla to právě chemie mezi Dempseym a Makepeaceovou, kterou seriál předčil všechny ostatní seriály podobného ražení, které se objevily před ním. Nikdy předtím totiž neexistoval seriál o policejním páru, v němž by se do sebe policisté zamilovali. Mimochodem ve stejné sobě jako Dempsey a Makepeaceová se začal v Americe vysílat jiný slavný krimi seriál o nesourodé dvojici detektivů – Měsíční svit s Brucem Willisem a Cybil Shepherdovou. Na rozdíl od atmosféry Měsíčního svitu se románek Dempseyho a Makepeaceové odehrával typicky britským způsobem. Vždy je tak trochu zahalen tajemstvím, nikdy není zcela vyřešený, i když v závěrečné sezóně se jejich city stále více přibližovaly k určitému rozuzlení.

Seriál změnil oběma hlavním protagonistům život

Seriál v mnoha ohledech přinesl archetyp pro kriminální seriály na dalších třicet a více let. Archetyp, v němž se mísí a proplétají policejní práce a osobní emoce a povinnost a vášeň bojují o kontrolu v situaci, kterou znemožňují konvence a pravidla, ale kterou nelze ignorovat diktátem srdce. Mimochodem nejlepším důkazem, že chemie na obrazovce, kterou Dempsey a Makepeaceová předváděli, byla víc než jen skvělé herectví, byl skutečný románek mezi Brandonem a Barberovou, který v roce 1989 přerostl v manželství, které trvá dodnes.

Zdroj: imdb.com, dempseyandmakepeace.de

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu