Čertí brko: Čerti měli být bez rohů a Judit Bárdos potřebovala pomoct s češtinou

Čertí brko má v pekle svou důležitou úlohu, zapisuje všechny hříchy, které smrtelníci natropí. Co se ale stane, když toto kouzelné brko přestane fungovat? Na Zem se musí vydat jeden z čertů, aby na pekelnou pobočku doručil brko nové.

To je úkol pro pomateného čerta Bonifáce – jak se mu povede tento úkol splnit? To se dozvíme v této úsměvné pohádce režiséra Marka Najbrta.

Čerti bez rohů

Autoři pohádky měli původně v plánu nechat všechny čerty bez rohů. Že by to vypadalo zvláštně? To ano, a proto také nakonec čerti v pohádce malé růžky přece jen mají.

Vraník zase v pekle

Ondřej Vetchý v pohádce hraje Lucifera, vládce pekelné říše. Jako čert se před kamerou neobjevil poprvé, po více než třiceti letech se do pohádkového pekla vrátil, poté co si zahrál čerta Janka s hodností vraníka v legendární pohádce S čerty nejsou žerty. Režisér Marek Najbrt přiznal, že roli chtěl od začátku svěřit právě Vetchému, protože potřeboval někoho s přirozenou autoritou, kdo navíc dobře zvládne zahrát roli vládce pekel, a navíc herec tak trochu jako čert i vypadá.

Jazyková koučka

Hlavní ženskou roli si v pohádce zahrála okouzlující slovenská herečka s maďarskými kořeny Judit Bárdos. Ta měla během natáčení k dispozici jazykovou koučku, která herečce musela pomáhat s češtinou, protože u ní nebyla úplně ideální.

Judit Bárdos je velmi charismatická a krásná žena, a dokonce i Jan Cina, který ztvárnil čerta Bonifáce, nakonec přiznal, že se do své herecké kolegyně během natáčení platonicky zamiloval. A to i přesto, že je ve skutečnosti homosexuál.

Kde se natáčelo

Zámek v Ledči nad Sázavou je oblíbenou lokací pro natáčení pohádek. I tentokrát sem tvůrci zamířili, natáčelo se pak také v Kutné Hoře, v Národní přírodní rezervaci Voděradské bučiny, v Kozlově, v lomech Alkazar a Kobyla, v Moravských Křižánkách, ve Světnově a ve skanzenu Vychylovka.

Luciferův sál se nacházel 26 metrů pod zemí a vzniknul v Nevřeně v bývalém kaolinovém dole.

Zdroj: Punk Film, Česká televize, CSFD

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT