Zorro: Tajemná tvář: Legendární snímek trápily potíže s meči i Banderasovou angličtinou

Film Zorro: Tajemná tvář byl do kin s velkým ohlasem diváků uveden již před dvaceti třemi lety. Ze snímku se stal kasovní trhák, který přinesl klasický příběh o Zorrovi celé nové generaci fanoušků a dal Antoniovi Banderasovi roli, pro kterou se pravděpodobně narodil.

Sean Connery versus Anthony Hopkins

Produkce filmu nebyla překvapivě vůbec jednoduchá, důkazem jsou i zmatky, které souvisely s obsazováním hlavních hvězd. Původně měl film režírovat Mikael Solomon, který měl v úmyslu obsadit do role Dona Diega de la Vegy Seana Conneryho. Solomon si navíc přál, aby zbytek hereckého obsazení kromě Conneryho byli Latinoameričané. Poté, co se ale nestihl plánovaný začátek hlavního natáčení v dubnu 1995, Solomon odstoupil a Connery s ním. Když roli Dona Diega de la Vegy později nabídli Hopkinsovi, nejprve ji odmítl kvůli bolestem zad. Poté se ale rozhodl pro laserovou operaci, která mu ulevila od bolesti a umožnila mu roli přijmout.

Antonio Banderas a jeho šermířský talent

Banderas chtěl, aby film vypadal co nejrealističtěji, a proto trval na tom, že naprostou většinu kaskadérských kousků, včetně všech náročných šermířských sekvencí, bude provádět sám. Aby dosáhl úrovně šermířského umění, která bude nejen dostatečně dobrá pro natáčení, ale také dostatečně dobrá, aby působila autenticky, připravoval se pod vedením několika speciálních tréninkových partnerů. Trénoval se španělským olympijským týmem a také s legendárním trenérem šermířů Bobem Andersonem, který pracoval s Errolem Flynnem a připravoval choreografie bojových sekvencí ve Hvězdných válkách. A právě Anderson později o Banderasovi prohlásil, že je to nejtalentovanější šermíř, s jakým pracoval od dob Errola Flynna.

Catherine Zeta-Jones získala roli díky Stevenu Spielbergovi

Steven Spielberg jednu dobu zvažoval, že se ujme režie. Nakonec však odmítl a zůstal pouze jako výkonný producent. Když přišel čas na obsazení hlavní ženské role, byl to právě on, kdo vybral herečku. Dnes už se na to snadno zapomíná, ale před oscarovou romantickou epopejí s Leonardem DiCapriem a Kate Winsletovou vznikla minisérie Titanic, kterou rok předtím odvysílala stanice CBS. Seriál režírovaný Robertem Liebermanem se drží podobné trajektorie jako film, Catherine Zeta-Jonesová hraje ženu rozpolcenou mezi následováním svého srdce nebo přání své rodiny a mladého tuláka, který krade na palubě lodi. Catherine Zeta-Jones se ve své roli Spielbergovi natolik zalíbila, že ji doporučil pro roli Eleny.

Meče musely být dabovány v postprodukci

Filmové rekvizity jsou někdy zrádné, ve filmu Zorro: Tajemná tvář se problémy týkaly navíc velmi důležitých rekvizit – mečů. Jak již bylo zmíněno, Antonio Banderas se chtěl naučit správně zacházet s mečem a rychle se ukázalo, že má talent. Meče, s nimiž bojoval, byly ale kvůli váze vyrobeny z hliníku, a tak při každém střetu vydávaly tupý zvuk. Výsledkem je, že každé šermířské střetnutí muselo být v postprodukci předabováno, aby znělo co nejostřeji a nejsvižněji.

Banderas  a jeho angličtina

Banderasova první anglicky mluvená role byla Néstor Castillo, jeden ze dvou bratrů, kteří uprchli z Kuby do New Yorku, aby oživili svou skomírající hudební kariéru, ve filmu Králové mamba. I přesto, že se Banderas musel učit své repliky foneticky, byl jeho výkon chválen. Poté, co si zahrál po boku Madonny ve filmu Evita, byl na nejlepší cestě k hollywoodské superhvězdě. Jeho anglická výslovnost ale stále v některých ohledech nebyla dokonalá. Přiznal se, že některá slova v době natáčení Zorra stále ještě neuměl dobře vyslovit. Některé repliky ve scénáři si proto upravil tak, aby se těmto pro něj obtížným slovům vyhnul.

Lidé si mysleli, že Catherine Zeta-Jones je opravdu Španělka

Když už je řeč o jazycích, Catherine Zeta-Jones naopak v roli Eleny dokázala miliony diváků oklamat, že je ve skutečnosti Španělka. Velšská herečka nejen chodila na lekce španělštiny, ale během přípravy na roli, která se stala její přelomovou, se věnovala také jízdě na koni, tanci a samozřejmě šermu.

Inspirace pro Batmana

Černý plášť i přísaha pomstít vyvraždění své rodiny, podobnost mezi Zorrem a Batmanem je v mnohém zřejmá. Stojí za to připomenout, že postava Zorra vznikla v roce 1919, Batman se v komiksu poprvé objevil v roce 1939, tedy o dvě desetiletí později. Tvůrce Batmana Bob Kane poznamenal, že právě film Zorro mstitel s Douglasem Fairbanksem měl na jeho postavu velký vliv.

Zorro je založen na skutečné postavě

Ačkoli je těžké si představit někoho jiného než Banderase spojeného se jménem Zorro, postava se ve skutečnosti objevila v mnoha jiných filmech. Dokonce je založena na skutečné historické postavě. Postavu sice vytvořil americký spisovatel Johnston McCulley v roce 1919 a poprvé se do povědomí dostala po natočení němého filmu z roku 1920 Zorro mstitel s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli, ale inspirace pochází z reálného života.

Postava Zorra je údajně inspirována loupežníkem Joaquinem Murrietou. V době zlaté horečky v roce 1849 byli Murrieta a Tříprstý Jack bandity působícími v severní Kalifornii, přičemž Murrieta byl Mexičan, který se do Kalifornie přestěhoval za štěstím. Poté, co byl zbit a okraden, přísahal pomstu Američanům, kteří ho zneuctili.

Murrieta se stal na Západě legendární postavou, hrdinou pro utlačované Mexičany a démonem, kterého Američané využívali jako ospravedlnění pro pronásledování Hispánců. Vypráví se, že Murrietu zabil v červenci 1853 kapitán Harry Love, který si jeho hlavu uschoval ve sklenici jako trofej a důkaz svého činu.

Zdroj: movienco.co.uk, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu