Nebožtíci přejí lásce: Svatební zvony sice nezazní, ale to slavné romantické komedii na kráse vůbec neubírá

Také máte rádi nestárnoucí filmovou klasiku, která vám umožňuje nechat starosti tohoto světa za sebou a unese vás do fantazie, kterou se někdy zdráháme opustit i po skončení titulků? Takový pocit na vás čeká při sledování vtipné romantické komedie Billyho Wildera Nebožtíci přejí lásce. Ponořte se do nádherné scenérie Neapolského zálivu a nechte se unášet.

Wendell a Pamela

Hlavní hrdina Wendell Armbrewster junior, kterého hraje Wilderova stálice Jack Lemmon, je upjatý americký průmyslník, který je nepříjemně překvapen, když se dozví, že jeho otec Armbrewster starší zemřel při autonehodě během návštěvy Ischie, malého ostrova u Neapole. Posledních deset let jezdil Armbrewster starší na tento ostrov vždy na jeden měsíc v roce a pobýval ve stejném letovisku údajně kvůli léčebným bahenním koupelím na bolavá záda. Teprve když si Armbrewster junior přijede pro tělo, zjistí, že jeho otec zde udržoval deset let poměr se ženou, která zemřela společně s ním v autě. To zhatí Wendellův plán vyzvednout tělo ihned a dopravit ho na pohřeb do Baltimoru, který bude přenášet televize, protože Armbrewster starší byl v Americe velmi významným obchodníkem.

Wendell nyní musí projít řadou byrokratických úkonů a kromě toho se setkává také s Pamelou Piggottovou, v podání Juliet Millsové, britskou dcerou otcovy milenky, která si má ve stejnou dobu vyzvednout tělo své matky. Vzhledem k tomu, že tento film funguje částečně jako fraška, věci nejdou podle plánu, protože poměrně brzy obě těla ukradne místní rodina, která chce z Wendella vymámit peníze poté, co jejich rodinnou vinici poškodila autonehoda, při které otec se svou milenkou zemřeli. Mezitím se Pamela Piggottová začne zamilovávat do krásného ostrova stejně jako její matka a Wendell brzy propadne jejímu půvabu, stejně jako kdysi jeho otec kouzlu Pameliny matky.

Romantika i břitký humor

Většinu romantických komedií lze považovat za předvídatelnou, zvláště když se muž a žena potkají a zpočátku si nejsou sympatičtí, je většinou jen otázkou času, kdy se nějakým způsobem sblíží. Tady je to ve chvíli, kdy tvrdé a neurvalé americké vystupování Wendella zjemní jemná, často smutná a nejistá Pamela. Když k tomuto spojení dojde, je těžké mu odolat. Jack Lemmon dokáže působit až extrémně nesympaticky, například když si Pamelu dobírá kvůli její váze, nebo když je hrubý a netrpělivý k přátelským místním obyvatelům. Vzápětí se ale dokáže téměř z minuty na minutu změnit a najít v italském ráji svou lidskost. Juliet Millsová v roli Pamely také září, mimochodem herečka kvůli roli musela přibrat přes deset kilogramů. Její postava začíná jako osamělá a smutná, přesto má správnou dávku sentimentu, který nikdy nepůsobí nuceně. Je snadné pochopit, proč se do ní Wendell zamiloval.

Symbolika originálního názvu

Mimochodem originální název snímku zní Avanti!, což italsky znamená vstoupit nebo vejít. Je to opakující se fráze vyslovovaná mimo jiné v hotelu, když služebnictvo žádá o vstup do pokoje. Pronese ji Wendell, když ho Pamela požádá, jestli může vstoupit do jeho pokoje, a pak ji ve velmi lstivém, okouzlujícím okamžiku řekne Pamela Wendellovi, když se oddávají milostnému aktu.

Zdroj: bottomshelfmovies.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu