Zodiac: Proč vraha hráli tři různí herci a čím je výjimečná jedna nenápadná scéna na chodbě?

Sérioví vrazi vždy přitahují pozornost, ale vrah přezdívaný Zodiac navíc zaujal Ameriku konce 60. let svými vzkazy a záhadnými hádankami. Není se proto čemu divit, že se jeho příběh stal též námětem několika filmů. Jen málokterému snímku se ale podařilo zachytit napětí i tajemství případu. Tedy až do roku 2007, kdy se tématu ujal režisér David Fincher.

Natáčení předcházela dlouhá příprava

Fincher a scénárista James Vanderbilt strávili měsíce výzkumem a nejrůznějšími rozhovory, aby se ujistili, že film bude co nejvěrnější skutečnosti. Cílem bylo též vyvrátit množství mýtů a dezinformací, které případ po dlouhá léta obklopovaly. Jako předlohu využili také informace, které při svém vlastním pátrání shromáždil karikaturista a novinář Robert Graysmith, který snaze o vyřešení případu zasvětil více než deset let svého života.

Film přispěl ke znovuotevření vyšetřování

Přestože se jedná o jeden z nejznámějších nevyřešených případů v americké historii, policejní oddělení v San Franciscu případ v roce 2004 uzavřelo kvůli nedostatku nových důkazů. V některých kalifornských okresech sice zůstal otevřený, ale vzhledem k nedostatku zdrojů, které tato menší oddělení měla, nedošlo k žádnému pokroku. Po uvedení filmu Davida Finchera se ale policie v San Franciscu rozhodla vyšetřování znovu otevřít.

Filmaři objevily informace, které policie neznala

Částečně se na tomto podílel zvýšený zájem veřejnosti, která přicházela s novými obviněními a podezřelými. Vyšetřovatelé se ale také zajímali o množství výzkumů a rozhovorů, které byly použity při natáčení filmu. Fincher a jeho tým odvedli tak důkladnou práci, že se jim podařilo odhalit důkazy, které policie dříve přehlédla. Policie díky pokroku v technologii též důkladněji prozkoumala DNA na známkách, které vrah používal k odesílání svých dopisů.

Vraha hraje několik herců

Po rozhovorech s přeživšími a zkoumání spisů si tvůrci filmu všimli drobných rozdílů v popisu vraha. Aby zůstali co nejpřesnější, nejenže nikdy ve snímku neukázali jeho tvář, ale rovněž angažovali tři různé herce, kteří vraha hráli. Nejenže to přispívá k autentičnosti snímku, ale přidává to další vrstvu tajemství. Nedostatek očitých svědků prvního útoku byl pak důvodem, proč se ho tvůrci rozhodli z filmu vynechat. Neměli k dispozici žádný popis, který by mohli využít.

Ve filmu se objevila jedna ze dvou obětí, které přežily

Zodiac se ve svých dopisech, které posílal do novin, hlásil k celkem 37 vraždám. Policie mu ale přisuzuje „jen“ sedm vražedných útoků, z nichž dvě oběti přežily. Michael Renault Mageau přežil v červenci 1969 postřelení a Bryan Hartnell v září stejného roku pobodání. A právě Hartnell se ve filmu v jedné scéně objevil. Přibližně v polovině filmu detektiv Toschi vyjde z kanceláře na chodbu poté, co obdrží výsledky prohlídky Allenova pozemku. Během rozhovoru mezi ním a policejním kapitánem kolem projde nenápadný pár – Bryan Hartnell se svou manželkou.

Osobní vztah Finchera k případu

Režisér David Fincher vyrůstal v San Franciscu, velmi blízko míst, kde se vrah pohyboval. Bylo mu sedm, když Zodiac poprvé udeřil a údajně si pamatoval na policejní auta, která sledovala jeho školní autobus. V té době vrah totiž právě zveřejnil dopis, v němž uvedl, že se hodlá zaměřit na školní autobusy.

Zdroj: imdb.com, whatculture.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu