Zlatý kompas: Proč snímek inspirovaný slavným fantasy románem nenavázal na úspěchy Pána prstenů?

O tom, jak moc je těžké, vhodné či vůbec možné převést knihu do filmové podoby, se diskutuje už od dob, kdy se objevily první filmové adaptace knih. Stejná debata se objevila i v roce 2007, kdy přišel do kin fantasy snímek Zlatý kompas inspirovaný stejnojmenným románem Philipa Pullmana. Film s hvězdným obsazením v podobě Nicole Kidman a Daniela Craiga chtěl navázat na úspěchy trilogie Pán prstenů, výsledek byl ale mnohem méně povedený.

První část trilogie, jejíž další díly se nikdy nenatočily

Zlatý kompas je první část fantasy trilogie britského spisovatele Phillipa Pullmana nazvané Jeho temné esence, která knižně vyšla roku 1995. Co nejvíce filmu uškodilo a proč se s knižní předlohou jen těžce srovnává? Jde především o to, že složitý děj knihy byl do značné míry „otupen“, aby se vešel do tradičního filmového formátu. Kontroverzní náboženské aspekty byly výrazně zmírněny, což zmátlo fanoušky i kritiky. Zároveň filmoví tvůrci zcela vyškrtli závěr knihy a schovali si ho pro druhý díl. Mysleli si totiž, že podobně jako v případě Pána prstenů, natočí celou trilogii. Druhý ani třetí díl se ale nikdy nenatočil.

Jak se tedy na film dívat?

Na film je tak nyní nutné se dívat trochu jinak, nikoli jako na adaptaci začátku jedné z nejpodivnějších a nejesoteričtějších fantasy knižních sérií na světě, která bývá často přirovnávána k Letopisům Narnie, ale jako na film o mladé dívce jménem Lyra žijící ve světě, kde se naše duše projevují mimo naše těla v podobě zvířat. Z příběhu o dívce, která se bezhlavě vrhne do pátrání po tom, aby zabránila náboženským fanatikům okrádat děti o jejich duše, se stala fantastická pohádka o dívce, která se kamarádí s obřími medvědy a vše vnímá jako velké dobrodružství.

Pozitiva? Vizuální efekty a Nicole Kidman

Má tedy film nějaká pozitiva, kvůli nimž se na něj vyplatí podívat? Má, především ve skvělých vizuálních efektech a v Nicole Kidman. I sám Pullman při pohledu na krásnou herečku připustil, že paní Coulterovou, která má podle jeho textu černé vlasy, měl ve svých knihách udělat blondýnkou. Nemluvě o všech počítačem animovaných medvědech, vzducholodích, démonech a vizuálních efektech v ledové krajině, které filmu vynesly jediného Oscara.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu