Zlaté oko: Čeho se Pierce Brosnan při natáčení obával a kdo měl původně zpívat ústřední píseň?

V roli Jamese Bonda se zatím objevilo šest herců, Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a Daniel Craig. Původem irský herec Pierce Brosnan ztvárnil agenta 007 celkem ve čtyřech filmech. Prvním bylo v roce 1995 Zlaté oko, o dva roky později následovala bondovka Zítřek nikdy neumírá, o další dva roky později Jeden svět nestačí a s rolí Jamese Bonda se rozloučil v roce 2002 snímkem Dnes neumírej.

Proč ve Zlaté oku nehrál Timothy Dalton?

Poté, co si v roce 1989 Timothy Dalton zahrál v druhé bondovce s názvem Povolení zabíjet, strávil několik let přemýšlením, zda se k roli agenta vrátit i potřetí, nebo nikoli. Když se nakonec rozhodl, že se jako James Bond znovu vrátí, producenti mu sdělili, že čekal příliš dlouho na to, aby natočil pouze jeden další film. Chtěli tak, aby podepsal smlouvu na několik dalších filmů najednou. To ale Dalton odmítl, a tak začalo hledání nového agenta 007.

Do role agenta 007 byli zvažováni Mel Gibson, Hugh Grant či Liam Neeson

Než byl Pierce Brosnan do role ikonického gentlemanského špiona obsazen, zvažovali producenti i další známé herce, například Mela Gibsona, Hugha Granta či Liama Neesona. Neeson roli údajně odmítl, aby se vyhnul typizaci do akčních filmů, což se o zhruba deset let později díky snímku 96 hodin stejně stalo.

Rolling Stones, Ace of Base i Tina Turner

O ústřední píseň k filmu Zlaté oko byla původně požádána skupina Rolling Stones. Ta ale odmítla. Následně píseň nahrála švédská skupina Ace of Base, ale producenti se ji pak rozhodli nepoužít. Nakonec tak slavnou titulní píseň, kterou napsali Bono a The Edge ze skupiny U2, nazpívala Tina Turner.

Zlaté oko bylo první bondovkou, která používala CGI

Počítačová grafika byla poprvé použita k vytvoření ikonického efektu „hlavně pistole“, který otevírá téměř každou bondovku od počátku série. Ačkoli se to dnes nemusí zdát jako mnoho, Zlaté oko se díky tomu stala první bondovkou, v níž byly použity CGI efekty. Zároveň šlo o první bondovku, která vyšla i na DVD.

Strach Pierce Brosnana z výšek si vyžádal dvojníka

Pierce Brosnan je známý tím, že trpí poměrně velkým strachem z výšek. Z toho důvodu tak odmítl vylézt například na části známé observatoře Arecibo v Portoriku. Tyto scény tak natočil kaskadér.

Bond se vzdal cigaret

Pokud jste viděli bondovky s Timothy Daltonem, jistě si vybavíte, že agent 007 v nich kouřil. Režisér Martin Campbell však trval na tom, aby se James Bond cigaret vzdal. Důvodem bylo, že sám byl velkým odpůrcem kouření. Společnosti Eon Productions, hlavnímu producentu filmu, to nevadilo.

Natáčení honičky s tankem trvalo týdny

Honička s tankem patří mezi nejnapínavější akční scény celé bondovské série. Honička se z velké části natáčela ve studiu v Londýně a natáčení trvalo dlouhé čtyři týdny. Místo skutečných soch byly použity repliky, a když tank narazí do kamionu Perrier, bylo použito 90 000 plechovek.

Zdroj: screenrant.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu