Životopisné drama Šarlatán. Herecké výkony ve filmu jsou neuvěřitelně dobré

Životopisné drama polské režisérky Agnieszky Holland se dočkalo světové premiéry na filmovém festivalu Berlinale. A podle prvních recenzí se máme na co těšit, zvláště pak herecké výkony ve snímku jsou velmi opěvovány. Premiéry v českých kinech jsme se měli dočkat už 26. března, ta bude ale vzhledem k aktuální situaci téměř jistě odložená.

Léčitel s neuvěřitelnými schopnostmi

Hlavní roli ve snímku si zahrál český herec Ivan Trojan. Ztvárnil neobyčejného muže, kterého netvoří výjimečným dosažené vzdělání, nýbrž léčitelské schopnosti. Bez jakéhokoliv vzdělání dokáže vyléčit lidi z nemocí. Příběh je inspirován skutečným příběhem známého léčitele Jana Mikoláška, který během několika desetiletí dokázal pomoci tisícovkám lidí, od těch obyčejných, až po významné osobnosti z politických a kulturních kruhů.

Bylinky nepomohou na všechno

Zatímco on sám pomáhá lidem jen bylinkami, svádí uvnitř sebe boj s vlastními démony. Léčitelství ho tak vlastně ochraňuje před sebou samým, a divák tak má šanci sledovat velmi silný a dobře zpracovaný příběh. Sama režisérka se do práce vrhla po hlavě, sama přiznala, že ji téma léčitelství vždycky velmi zajímalo.

Skvělé výkony

Podle ohlasů po uvedení filmu na festivalu Berlinale je jasné, že nás čekají vedle neuvěřitelného příběhu také skvělé výkony herců a dokonalá atmosféra, do které je snímek zasazen. Samotný příběh však mnohé nechal na pochybách.

Ivan Trojan ke své roli řekl: „Jde o příběh člověka výjimečného, ale zároveň velmi nejednoznačného. Ví, že zachraňuje životy, umí pomoct lidem, ale zároveň si uvědomuje, že potřebuje pomoct sám sobě.“

Těšíte se?

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT