Žít po svém: Robert Redford a Morgan Freeman v citlivém snímku o nelehké cestě za odpuštěním

Odpuštění druhým i sobě většinou nebývá zcela jednoduché. Často k němu musíme ujít dlouhou a těžkou cestu. Hněv je totiž těžká emoce, se kterou je třeba zacházet s respektem a trpělivostí. A musíme si dopřát čas, abychom dospěli k upřímnému zhodnocení vlastního postoje i chyb, kterých jsme se možná dopustili, když jsme se zoufale drželi minulosti. Všechny tyto aspekty hrají ve filmu Život po svém svou roli, hlavní postavy byly hluboce raněny událostí z minulosti a musí se vyrovnat se svými emocemi.

V hlavní roli hollywoodské legendy

Snímek Žít po svém natočil v roce 2005 Lasse Hallström podle románu Marka Spragga. Filmy slavného švédského režiséra se často točí okolo svérázných postav, které jsou okolnostmi donuceny změnit svůj život. Stačí si vzpomenout na filmy Co žere Gilberta Grapea, Pravidla moštárny či Ostrovní zprávy.

Einar Gilkyson, v podání Roberta Redforda, je mrzutý vyléčený alkoholik, který se nedokázal vyrovnat se ztrátou syna Griffina při autonehodě před dvanácti lety. Poté, co mu zemřel syn, se z něj stal vzteklý a málomluvný muž. Einar žije na ranči ve Wyomingu se svým nejlepším přítelem a bývalým rančerem Mitchem, kterého ztvárňuje Morgan Freeman. Mitche před rokem ošklivě potrhal medvěd a nemůže chodit. Na znamení jejich téměř půl století trvajícího přátelství se o něj Einar stará.

Snacha a vnučka naruší stereotypní život dvou mužů

Když Griffin zemřel, byla to jeho manželka Jean, kterou hraje Jennifer Lopezová, kdo auto řídil. Tchán jí smrt syna nikdy neodpustil. A je to právě ona, kdo se jednoho dne znenadání i se svou jedenáctiletou dcerou Griff na ranči objeví. Einar jí na rovinu řekne, že ji u sebe nechce. Od nehody ji neviděl a ani nevěděl, že má vnouče.

Nakonec svolí, že je u sebe nechá jeden měsíc, aby se Jean mohla postavit na vlastní nohy. Utekla totiž právě od svého přítele Garyho, který ji bil. Jean získá práci jako servírka v kavárně ve městě, Griff mezitím zůstává na ranči a postupně si k sobě s dědečkem nacházejí cestu. Je zajímavé sledovat, jak Einar „měkne“, když se s vnučkou sbližuje.

Na odpuštění čeká i medvěd

I když to z výše uvedeného děje není patrné, klíčovou postavou příběhu je i Mitch, muž, kterému se život obrátil naruby, když ho málem zabil medvěd. Když se ale dozví, že divoké zvíře bylo odchyceno a umístěno do místní zoologické zahrady, kde trpí, navzdory svému zmrzačení začne toužit po jediném, aby byl medvěd puštěn zpátky do přírody. A je to právě on, kdo svým odpuštěním částečně inspiruje i Einara.

Zatímco někteří filmoví diváci jsou poměrně kritičtí k melodramatické struktuře příběhu, jiní snímek vnímají jako citlivé a autentické znázornění cesty za odpuštěním. Nic se nedá uspěchat ani brát jako samozřejmost, když se člověk obrátí k druhému a odváží se začít znovu.

Zdroj: variety.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu