Kokain: I drogový boss je pořád člověk. Působivé drama s nečekaným skutečným happyendem

Kokain je americký dramatický film z roku 2001, který natočil režisér Ted Demme podle scénáře Davida McKenny a Nicka Cassavetese. Hlavní role ztvárnili Johnny Depp a Penélope Cruz. Předlohou snímku je kniha, kterou v roce 1993 napsal Bruce Porter a která byla inspirována skutečným životem pašeráka kokainu George Junga.

Marihuana jako začátek

George Jung vyrůstal v 60. letech ve středostavovské rodině. Jeho otec Fred pracoval jako topenář, a nemohl tak finančně dostatečně uspokojit jeho matku. George si brzy uvědomí, že takhle nikdy žít nechce. Po škole se přestěhuje do Kalifornie, kde právě začíná doba hippies. Díky své přítelkyni Barbaře, která pracuje jako letuška, se seznámí s Derekem Forealem, místním dealerem marihuany. Pustí se též do dealerství a s pomocí Barbary a dalších několika přátel se mu brzy podaří vybudovat velkou zákaznickou základnu.

Poptávka prudce stoupá a George přestává být spokojen se zisky zprostředkovatele. Vydává se proto do Mexika, aby nakupoval marihuanu ve velkém přímo od pěstitele. Přes hranice ji převáží v ukradené Cessně. Jednoho dne je ale chycen s více než 800 kilogramy marihuany a odsouzen k pobytu ve vězení. Zde se seznámí s Diegem Delgadem, který ho uvede do světa kokainu a po propuštění mu pomůže setkat se s kolumbijskými dealery.

Kokain a láska

Po určité době uzavírá obchod s Pablem Escobarem a začíná ve velkém dovážet kokain z Kolumbie do Spojených států. Distribuci organizuje opět prostřednictvím Dereka, své tajné „kalifornské spojky“. Jeho zákazníky je řada celebrit a George se brzy stává největším dealerem kokainu v USA. Během krátké doby vydělá miliony dolarů, které uloží do banky v Panamě.

Zároveň se seznámí s Mirthou, mladou Kolumbijkou a snoubenkou jednoho ze svých obchodních partnerů. Zamilují se do sebe a stále častěji si zpestřují život alkoholem a drogami, zejména kokainem. George se stává silně závislým a občas ztrácí kontakt s realitou.

Jeho obchodní partneři, zejména Diego, se chopí příležitosti a začnou ho likvidovat. To se jim podaří poté, co George po hádce s Diegem odhalí pravou totožnost Dereka Foreala. Následuje narození dcery Kristiny. George se rozhodne s drogami i obchodem přestat, což ale není i kvůli nárokům Mirthy jednoduché. Dokonce se kvůli ní dostává opět do vězení.

Na šikmé ploše

Po propuštění se George snaží sblížit se svou nyní asi devítiletou dcerou. Zároveň se chce usmířit s Mirthou, aby se mohl s dcerou více vídat. Na oplátku Mirtha požaduje doplatek výživného za posledních několik let. V roce 1994 tak George plánuje poslední akci, aby mohl vyplatit svou ženu a začít nový život se svou dcerou.

Vše se ale ukáže jako past a George je jako recidivista odsouzen k šedesáti letům vězení. Zůstává jen Kristina a Georgův nesplněný slib, že tu pro ni vždy bude. Ve vězení si George představuje, že ho dcera navštíví. V titulcích se však divák dozvídá, že Kristina svého otce nikdy nenavštívila. Poté se objeví fotografie skutečného George Junga.

Necelý rok po premiéře filmu, na jaře roku 2002, nakonec Kristina Sunshine Jung svého otce ve vězení pod vlivem filmu poprvé skutečně navštívila.

Zdroj: imdb.com, hollywoodreporter.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu