Železná srdce aneb Brad Pitt vám pomůže pochopit, jak se bojovalo pomocí tanků

V roce 2014 si Brad Pitt zahrál hlavní roli ve filmu Davida Ayera Železná srdce. Děj filmu se točí kolem ostříleného velitele tanku, který činí těžká rozhodnutí, když se na konci druhé světové války se svou posádkou probojovává napříč Německem. Film se setkal se slovy chvály nejen u diváků, ale také u kritiky a Brad Pitt získal za svůj výkon vysoké uznání.

Náročný výcvik

Film se odehrává během 24 hodin v dubnu 1945 a sleduje osudy velitele tanku Sherman Dona „Wardaddyho“ Colliera a jeho pětičlenné posádky, kteří se ocitnou za nepřátelskými liniemi v zoufalé bitvě na život a na smrt. Aby snímek působil co možná nejrealističtějším dojmem, museli herci před natáčením absolvovat poměrně náročný měsíční kurz, jehož závěrečnou zkouškou bylo obsazení skutečného tanku během bojového cvičení.

Brad Pitt, navzdory tomu, že byl nejstarší, dbal na to, aby se zúčastnil všech fyzických tréninků spolu s ostatními herci, což přispívalo i k velmi dobré atmosféře. Mimochodem ve věku 50 let byl Don Collier mnohem starší, než byl průměrný věk poddůstojníků ve druhé světové válce, ve filmu z něj proto udělali veterána z první světové války. Většinu filmu sledujeme vývoj vztahu mezi Wardaddym a Normanem „Cobbem“ Ellisonem, čerstvým rekrutem šokovaným válečnou realitou.

Realistické zbraně i oblečení

Snímek se natáčel pouhých šedesát dva dní. Natáčení bylo drsné, například na venkově v anglickém Oxfordshire spali herci dokonce venku v dešti. Ačkoli se Oxfordshire z hlediska místa natáčení stal dvojníkem Německa, tvůrci díky tomu mohli použít skutečný německý tank Tiger 131, jediný funkční model na světě, který byl Němcům ukořistěn na tajný rozkaz Winstona Churchila. K realističnosti filmu přispívá také oblečení, které bylo založeno na skutečných exponátech získaných z muzeí. Některé zbraně, které můžete ve filmu vidět, byly již předtím použity například ve snímcích Zachraňte vojína Ryana či Bratrstvo neohrožených. Režisér David Ayer se snažil o co největší věrohodnost, z tohoto důvodu se, s výjimkou laserových paprsků, které slouží k zobrazení střelby, vyhnul použití počítačové grafiky.

Sherman versus Tiger

Film velmi dobře ukazuje rozdíly mezi oběma typ tanků a přesně zobrazuje, v čem byly německé tanky lepší. Sherman vám poskytoval ochranu před většinou nepřátelské palby, ale proti Tigeru se mohl snadno stát vaší rakví. Sherman byl ve srovnání s Tigerem lehký, vážil 33 tun a měl 75mm kanón, zatímco Tiger vážil 54 tun a měl 88mm kanón. Tiger měl také 3,9 palce silný pancíř, takže střely z Shermanu se od něj doslova odrážely. Snímek tak dobře ukazuje, jak zranitelní jste v boji v tanku Sherman byli, nejen z toho důvodu se připravte na to, že ve filmu je spousta krve.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu