Základní instinkt: Jak vznikla ikonická scéna a kdo je třetí hvězdou slavného snímku?

Příští rok uplyne již třicet let od premiéry filmu, který si mnoho diváků pamatuje především kvůli jedné scéně. Sharon Stone na základě této scény dodnes zůstává pro některé z nás Catherine Tramellovou, spisovatelkou a vražedkyní, která své oběti bodá sekáčkem na led během různorodých sexuálních praktik.

Catherine a Nick byli založeni na skutečných postavách

Autorem scénáře je Joe Eszterhas, který ho údajně napsal za pouhých třináct dní, a v roce 1990 scénář prodal za tři miliony dolarů. Než se stal Eszterhas scenáristou, pracoval jako novinář pro jeden clevelandský deník. Inspirací pro Nicka Currana se mu stal jeden policista, se kterým se během své práce setkal. Rovněž Catherine byla inspirována skutečně existující go-go tanečnicí z Ohia, která v hotelovém pokoji na jednoho Eszterhasova známého vytáhla pistoli a chtěla ho zabít.

Snímek měl být detektivkou, nikoli filmem o sexu

Režisér Paul Verhoeven chtěl snímek natočit jako moderní verzi thrilleru Alfreda Hitchcocka, ve které bude navíc jen množství sexu. Deníku The New York Times to vysvětlil následujícími slovy: „V tradičních filmech vrah číhá v domě a oběť vejde do kuchyně, zapne rádio, uvaří si kávu, otevře knihu, udělá si pohodlí, pak vrah udeří. I v tomto filmu se vrah schovává, ale na posteli. Situace je stejná, ale oběť a vrah stojí proti sobě v posteli, ne v kuchyni.“

Nejslavnější scéna původně vůbec nebyla ve scénáři

Ikonickou scénou Základního instinktu je bezpochyby scéna u výslechu, během nějž Catherine detektivům ukáže, že si nevzala spodní prádlo. Joe Eszterhas ji však nenapsal. Vznikla náhodou díky nápadu režiséra Paula Verhoevena, který se při natáčení rozhodl, že scéna bude zábavnější i působivější, když Sharon ten den nebude mít na sobě žádné spodní prádlo. Vzhledem k tomu, že si nebyl jistý, jestli by herečka se scénou takto souhlasila, použil malý trik. Řekl Sharon Stone, že se spodní prádlo odráží v kameře, neřekl jí ale, jak detailní záběr chce natočit. Eszteraz později několikrát uvedl, že ho mrzí, že na geniální scénu nepřišel on a nejslavnější moment na plátně vytvořil režisér.

Oslava kouření aneb v hlavní roli cigareta

Kromě Sharon Stone a Michaela Douglase se dá s trochou nadsázky říci, že třetí hlavní postavou ve filmu je cigareta. Postava Sharon Stone kouří, postava Michaela Douglase se snaží přestat kouřit. Catherine ho následně svádí doslovným i obrazným kouřem, který mu vhání do obličeje. Ostatně cigaretu má Catherine v roce i v nejslavnější scéně filmu. To mělo dalekosáhlé důsledky, společnost Big Tobacco například na základě obliby filmu uvedla na trh značku cigaret Basic.

Pro roli vše

Kromě Sharon Stone tvůrci filmu do role Catherine zvažovali mnoho dalších hereček, mimo jiné Kim Basinger, Michelle Pfeiffer, Julii Roberts či Meg Ryan. Stone velmi toužila po tom, aby roli získala. Stejně jako Catherine manipuluje s muži, Stone manipulovala s režisérem. Nechtěla mu totiž přiznat, jak moc o roli stojí. Využila tak situace, že s ním předtím pracovala na snímku Total Recall. Když ji Paul Verhoeven požádal, aby jednoho dne přišla nadabovat repliky po tento snímek, využila situace. Oblékla si těsné šaty ve stylu Catherine a režisérovi náležitě předvedla, že roli skvěle zvládne. Šaty zafungovaly a Stone si následně s Douglasem vyzkoušela několik scén a nakonec roli získala. Mimochodem věděli jste, že po natočení filmu měli Joe Eszterhas a Sharon Stone poměr na jednu noc?

Zdroj: nytimes.com, sharon-stone.eu, mentalfloss.com, nerve.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu