Základna aneb staňte se účastníky bitvy o Kamdesh

Válečné filmy vždy byly, jsou a budou specifickou součástí kinematografie. Mnoho z nich je navíc inspirováno skutečnými událostmi, o nichž se mnoho diváků dozvídá zpětně právě až prostřednictvím filmu. V posledních letech se objevily snímky, které byly inspirované válečným konfliktem v Afghánistánu. Zatímco některé se zaměřují především na téma vlastenectví, skandály spojené s mučením či skutečnou motivaci vojenských intervencí v Afghánistánu, jiné se zaměřují spíše na osobní příběhy mužů a žen, kteří tam bojovali. Takovým snímkem je i Základna, která je k vidění na HBO GO.

Válka v Afghánistánu     

Film Roda Lurieho je dokumentárně realistický a zavádí nás na základnu Kamdesh v Afghánistánu, kde se každý den snaží přežít přibližně padesát vojáků. Bitva o Kamdesh je jedním z těch příběhů, které se do veřejného povědomí nedostaly přímo, zůstaly v pozadí až do doby, než novinář CNN Jake Tapper napsal román s názvem Základna: Jedna z nejtěžších chvil Američanů v Afghánistánu. Podle knihy byl pak natočen film.

Boj proti neskutečné přesile

Ocitáme se v roce 2009, v době vlády prezidenta Obamy, který navýšil počet amerických vojáků v Afghánistánu. Sledujeme každodenní život vojáků v táboře Kamdesh, vojenské základně umístěné v horské soutěsce, což ztěžuje její obranu v případě útoku. Seržant Clint Romesha, poručík Benjamina D. Keating a další vojáci se musí vypořádat s nepřátelskou krajinou i obyvatelstvem. Skupiny Tálibánu provádějí něco, co by se dalo označit za dlouhodobé obléhání. Sporadické útoky se ale mění ve skutečnou bitvu, která se pro vojáky stává otázkou života a smrti. Základna s několika desítkami mužů je obklíčena více než třemi sty příslušníky Tálibánu.

Napětím nebudete dýchat

Divák se stává svědkem bojů, nepřetržité střelby a na vlastní kůži zažívá napětí a strach, jako kdyby byl sám jedním z vojáků. V hlavních rolích se objevili Scott Eastwood, syn slavného Clinta Eastwooda, a Orlando Bloom. Kromě nich se ve filmu objevilo i několik skutečných vojáků, kteří na základně v Kamdesh sloužili. Snímek byl natáčen v Bulharsku, kde se tvůrcům podařilo najít místo velmi podobné tomu ve skutečnosti. V bitvě nakonec padlo pouze osm amerických vojáků.  

Zdroj: cinema.icrewplay.com, deadline.com, hbogo.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu