Vycházející slunce: Poutavý thriller, který zkoumá střet kultur mezi Japonskem a Amerikou

Snímek Vycházející slunce je strhující a napínavé kriminální drama, které diváky vezme na „horskou dráhu“ plnou záhad a napětí. Film, který se noří do světa firemních intrik a vražd v prostředí japonských podnikatelů v Los Angeles, byl uveden v roce 1993. Hlavní role ztvárnili Sean Connery a Wesley Snipes.

Snímek byl natočen podle románu autora Jurského parku a režíroval ho spolutvůrce Indiana Jonese

Thriller je adaptací stejnojmenného románu spisovatele Michaela Crichtona, který se proslavil především knihou Jurský park, která byla zfilmována ve stejném roce jako Vycházející slunce. Mezi další filmy natočené podle Crichtonových románů patří Skandální odhalení, Koule, Kongo či Vikingové.

Snímek Vycházející slunce režíroval Philip Kaufman. Příliš se neví, že tento režisér a scenárista se podílel na několika slavných filmech včetně legendárního snímku Dobyvatelé ztracené archy, ve kterém se poprvé objevila postava Indiana Jonese. Ve filmu je samozřejmě ještě jedna spojitost s Indiana Jonesem, Sean Connery ztvárnil Indyho otce Henryho ve filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava.

Film je plný kontroverzních témat

Stejně jako román, podle něhož byl natočen, je film Vycházející slunce nejen detektivkou, ale také zkoumáním korporátních vztahů mezi Spojenými státy a Japonskem. Snímek představuje nepříliš lichotivý pohled na japonské obchodní praktiky a naznačuje, že jsou pro Ameriku hrozbou. Z tohoto důvodu byly román i film kritizovány za propagaci nevhodných postojů vůči Japonsku.

Za kontroverzní bylo považováno též obsazení Wesleyho Snipese do role poručíka Smithe, bělošské postavy v románu. Mnozí z těch, kteří se na filmu podíleli, to považovali za nevhodné, mimo jiné i proto, že jednotka pro vyšetřování asijských zločinů losangeleské policie v té době neměla žádné černošské policisty.

Vzhledem k tomu, že film zaujímal k Japonsku kritický postoj, není příliš překvapivé, že někteří japonští herci, kteří se ve filmu objevili, měli ke scénáři výhrady. Herec Cary-Hiroyuki Tagawa v jednom rozhovoru přiznal, že ve filmu se objevily věci, které by rád změnil, zatímco jeho kolega Mako uvedl, že snímek nabízí jen „povrchní pohled“ na japonskou kulturu.

Sean Connery a jeho role

Sean Connery se ve filmu Vycházející slunce ujal role detektiva Johna Connora. Pokud vám jeho jméno připadá povědomé, nemýlíte se. John Connor je jméno, které máme spojeno se sci-fi snímkem Terminátor.

Legendární herec se na filmu podílel i jako producent. Vycházející slunce je jedním z devíti filmů, v nichž Connery kromě hlavní role zastával i funkci výkonného producenta. Stejně tomu bylo i u snímků Šaman, Skála nebo Past.

Nepříliš vhodně zvolené datum premiéry

Film měl v amerických kinech premiéru 30. července 1993. O necelý týden později se na plátnech objevil další thriller zvučného jména – Uprchlík s Harrisonem Fordem a Tommym Lee Jonesem v hlavních rolích.

Oba filmy byly určeny v podstatě stejnému publiku, což se pro film Philipa Kaufmana ukázalo být jako problém. Snímek Vycházející slunce celosvětově vydělal 107,2 milionu dolarů, zatímco Uprchlík téměř 369 milionů dolarů.

Zdroj: imdb.com, metacritic.com, washingtonpost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu